Müteahhitler 2 Eylül'de iş bırakma eylemine gidiyor

Müteahhitler, artan çimento fiyatları karşısında inşaatları durdurma kararı aldı.

30 August 2021
Müteahhitler 2 Eylül'de iş bırakma eylemine gidiyor İnşaat sektöründe son aylarda yaşanan girdilerdeki fiyat yükselişleri, müteahhitleri zor durumda bırakıyordu. Fiyat artışlarından şikayetçi olan müteahhitler, iş bırakma eylemine hazırlanıyor.

Dünya'da yer alan habere göre, İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) liderliğinde düzenlenen 'Türkiye İnşaat Sektörü İstişare Toplantısı'nda inşaatların 2 Eylül Perşembe günü durdurulması kararı alındı.

Kararı kamuoyu ile paylaşan İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, çimento sektörünün tüm girişimlere karşın zam yapmayı sürdürdüğünü ifade etti.

"GİRİŞİMLER SONUÇ VERMEDİ"

İMKON, 2 Eylül Perşembe günü Anadolu'daki birlik ve dernek başkanları ile görüşerek boykot ve eylemi başlatacak. Çimento sektörünün yakın bir zaman diliminde inşaat sektörünün, müteahhitlik sektörünün, kamunun, Ticaret Bakanlığı'nın bu konudaki telkinlerine uymaz, keyfe keder zam yapmaya devam ederse iş bırakacaklarını belirten İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, bugüne kadarki girişimlerinin sonuç vermediği gibi tonu 450 TL olan çimentonun fiyatının 500 TL'ye yükseltilerek yüzde 12 oranında yeni zam yapıldığını aktardı.

EYLEM KARARI YÜZDE 80 DESTEK GÖRDÜ

Türkiye İnşaat Sektörü İstişare Toplantısı'nda yeni kararlar aldıklarını ve uygulamaya geçireceklerini belirten Tellioğlu, "Toplantımızda yüzde 80 oranında 'inşaatları durdurarak' grev yapalım kararı aldık. 6 milyon konut kentsel dönüşüm beklerken çimento kartelinin yüzde iki yüz zam yapması kabul edilemez, 250 alt sektöre de ciddi zarar vermektedir. Yaptığımız girişimlerden sonuç alamamanın üzüntüsü içerisinde iş durdurma kararına geçeceğiz. Bugünkü toplantımızda mevcut inşaatları durdurma konusunu konuşurken, bazı meslektaşlarımız inşaatlarına hiç başlamayarak süreci destekliyor. Haftaya Çarşamba günü ulusal basına açıklama yapacağız. Perşembe günü ise Anadolu'dan gelecek birlik ve dernek başkanları ile bir araya gelerek boykot ve eyleme başlayacağız" şeklinde konuştu.

"BETON FİRMALARI DA DESTEK VERDİ"

Betonculara çimento sektöründen 'ucuz beton satmayın' baskısı yapıldığını belirten Tellioğlu, "Beton firmaları da feryat halde. Bizi arıyorlar bir grev yaparsanız bizde greve katılmak istiyoruz tarzında talepleri var" diye konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum