Müteahhitler 3 ayrı teşvik talep etti

İMKON tarafından vatandaşların ucuz konuta ulaşımı için bazı teşvikler talep edildi.

24 December 2021
Müteahhitler 3 ayrı teşvik talep etti İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) tarafından düzenlenen 'Türkiye İnşaat Sektörü Çalıştayı'nın sonuç bildirgesi yayınlandı. Bildirgede, müteahhitlerin taleplerine yer verildi.

İMKON tarafından paylaşılan bildirgede, döviz kurları ve ekonomide meydana gelen gelişmelerin Türkiye'de inşaat sektöründe fiyat artışlarına sebep olduğu ve 250'ye yakın alt tedarikçi sektörün de gelişmelerden etkilendiği belirtilirken, "Hükümetimizden beklentimiz, ekonomide yaşanan bu olumlu süreçte, hiç vakit kaybetmeden iç piyasalarda kur artışı ve enflasyonla izah edilemeyen stokçuluğa ve fırsatçılığa dayalı fahiş fiyat artışları hızla normal seviyelerine düşürülmeli ve Türkiye inşaat sektörü ve diğer sektörlerde duran çarklar yeniden çalışmaya başlamalıdır" ifadelerine yer verildi.

Bildirgede, vatandaşların eve ulaşmanın kolaylaştırılması için temel inşaat malzemelerine KDV indirimi, tapu harçları indirimi, arsa üretim desteği gibi teşvikler sunulması talep edildi.

YEŞİL DÖNÜŞÜMDE ÇALIŞMALARA DAHİL OLMA İSTEĞİ

İMKON tarafından paylaşılan bildirgede yeşil sertifikalı binaların yaygınlaşması, çevresel ve iklimsel projelerde Türkiye inşaat sektörünün hissedar olarak görülmesi ve çalışmalara dahil edilmesi gerektiğinin altı çizilirken, "Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan düşük faiz, yatırım, üretim, istihdam ve ihraca yönelik ekonomi modeli ve yol haritasıyla birlikte döviz kurlarının hızla düşmesini ve Türkiye ekonomisinin normale dönmesini son derece olumlu karşılıyor ve destekliyoruz. Yeni ekonomi modeli ile ekonomide istikrar ve büyüme hedeflerine hızla ulaşılacağı düşüncelerimizle İMKON ve sektör paydaşı olarak, daha büyük ve güçlü Türkiye'nin inşası için elimizi taşın altına koymaya hazır olduğumuzu hükümet ve kamuoyuyla paylaşıyoruz" ifadelerine yer verildi.

'MÜTEAHHİTLER MESLEK ODASI KURULSUN' TALEBİ

Bildirgede, sektörel yapılanma ve sorunların çözülmesi amacıyla 'Müteahhitler Meslek Odası' kurulması talep edildi. Tüm bunların yanı sıra kamu müteahhitlerinin devam etmekte olan işlerinde fiyat farkı ve fesih kararnameleri çıkarılması, kamu ve özel sektör yüklenicilerine malzeme sağlamak sorunları için ek süre verilmesi, yapı müteahhitleri sınıflandırmasından kaynaklı sorunların da bir an önce giderilmesi gerektiğine yer verildi.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum