Müteahhitler demir ve çimento fiyatlarına düzenleme talep ediyor

Demir ve çimento fiyatlarına yönelik tartışmalar sürüyor.

21 December 2020
Müteahhitler demir ve çimento fiyatlarına düzenleme talep ediyor 2020 yılının ilk yarısında başlayan demir ve çimento fiyatlarındaki artışlar, müteahhitler tarafından tepki çekmişti. Çimento üreticileri ise salgın nedeniyle fiyatlarda beklenen düzeyde artışların yapıldığı düşüncesini savundu. Fiyat tartışmaları yıl sonuna kadar devam etti. Müteahhitler bir kez daha demir ve çimento fiyatlarında fiyat düzenlemesine gidilmesi yönünde çağrıda bulundu.

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, demir ve çimento fiyatlarına ilişkin yeni bir açıklama yaptı. Tellioğlu, açıklamasında tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgınından inşaat sektörünün de etkilendiğine değindi.

"SEKTÖRÜ DURMA NOKTASINA GETİRDİ"

Başta demir ve çimento olmak üzere temel inşaat malzemelerinde yaşanan olağanüstü fiyat artışlarının sektörü durma noktasına getirdiğini belirten İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, demirin kilogram fiyatının son 6 ay içinde 3.5 liradan 6 liraya çıktığı bilgisini paylaştı.

Demir, çimento ve beton üreticilerinin acil fiyat düzenlemesine gitmesini ve üretimi artırarak iç pazarın ihtiyacını karşılamasını istediklerini belirten Tellioğlu, "Demir-çelik ürünlerinde ve diğer temel inşaat malzemelerinde yaşanan fahiş fiyat artışları, dövizde yaşanan artış, enflasyon ve faiz parametrelerini kapsayan ekonomik değerlendirmelerle izah edilememektedir. Tek sorun fiyat artışları olmayıp, demir, çimento ve beton üretiminde dünyada ilk 8 ülke içinde yer almamıza rağmen iç pazarda malzeme tedarikinin zorlaşması da büyük bir sorun haline gelmiştir" şeklinde konuştu.

Kamu kuruluşlarıyla iş yapan müteahhitlerin yaşadığı sıkıntıya da değinen Tellioğlu, bu müteahhitlerin girdi fiyatlarındaki artışlar sebebiyle taahhütlerini yerine getirmekte zorlandığını belirterek hükümetin, bu müteahhitlere fiyat farkı düzenlemesi ve süre uzatımı gibi imkanlar sağlaması gerektiğini ifade etti.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum