Müteahhitler Destek Bekliyor

Türkiye Müteahhitler Birliği, Ekim ayında yaptığı analize göre sektörün yurtdışında toparlandığını ancak yurtiçinde destek gerektiğini belirtti.

02 November 2018
Müteahhitler Destek Bekliyor İnşaat Sektörü Analizi’ne göre döviz kurlarında dalgalanma malzeme fiyatlarında çok ciddi artışlara neden oldu. Bu artışlar inşaatların devam etmesini engellerken, konut satışlarında da ciddi durgunluklara sebep oluyor. Bu durum inşaat firmalarını ekonomik olarak sıkıntıya sokuyor.

İnşaat Sektörü Analizi, Türk Müteahhitlerin yurtdışındaki performanslarını da değerlendirdi. Rapora göre 1972’den beri 121 ülkede 9 bin 400’den fazla projeyi hayata geçiren müteahhitlerin proje değerleri 371 milyar ABD Doları’nı aştı.

Analizde, inşaat sektörünün global çaptaki durumu da değerlendirildi. Tüm dünyada yaşanan likidite sıkıntısı yüzünden borçlanma maliyetlerinin artacağı tahmin ediliyor. Alternatif yatım seçeneklerinin bu dönemde yüksek getiriye sahip olması gayrimenkulun yatırım aracı olarak önceliğini kaybetmesine neden oluyor.

TERS ESEN RÜZGAR

Ekonomide son dönemde yaşanan gelişmeler, gayrimenkul yatırımcısını beklemeye iterken, nakit akışının da azalmasına neden oldu. Kurdaki dalgalanmalar hammadde ve malzeme fiyatlarında artışa neden olurken, bazı inşaatların tamamlanmasında zorluklar yaşandı. Tamamlanan inşaatlarda ise maliyet artışı kaynaklı fiyat artışları yaşandı. Bu durum gayrimenkul yatırımcısının temkinli davranmasına sebep oldu. Bütün bu etmenler nihai olarak bazı firmaların konkordato ilan etmesiyle sonuçlandı.

Gayrimenkul satışları yılın ilk altı ayındaki olumlu havanın tersine, faiz ve indirim kampanyalarının da sona ermesiyle büyük düşüş yaşadı. Döviz kurunun ve enflasyonun da artışına paralel olarak Merkez Bankası’nın da faiz arttırımı olumsuz etkiyi arttırdı.

Analizde Yapısal Reformlarla ekonomideki kırılganlıkların giderilmesi gerektiğine de değinilirken, ülkedeki güven ortamının tekrar yatırımcıları harekete geçireceği belirtildi. Mali disiplinin sağlanması ile birlikte büyümenin borç yerine öz kaynaklarla yapılmasının önemi vurgulandı. Bu bağlamda Yeni Ekonomik Program, gerçekçi hedefler koyması ve salt büyüme hedefinden uzaklaşması açısından sevindirici bir gelişme olarak karşılandı.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum