Müteahhitler mahalle veya ada bazlı dönüşüm istiyor

TMB, kentsel dönüşüm çalışmalarında uygulama değişikliği talep ediyor.

30 March 2021
Müteahhitler mahalle veya ada bazlı dönüşüm istiyor Türkiye Müteahhitler Birliği'nin (TMB) 33'üncü genel kurul toplantısı yapıldı. Toplantıya Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun yanı sıra birlik üyeleri katıldı. Pandemi koşullarına uygun şekilde düzenlendiği belirtilen genel kurulda TMB'nin yeni yönetim kurulu belirlendi.

Toplantıda bir konuşma gerçekleştiren Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 2021 yılının ilk iki ayında Türk müteahhitlerin yurtdışında üstlendikleri yeni proje bedelinin 2 milyar dolara ulaştığını belirterek, "Önceki yıllardaki deneyimlerimiz çerçevesinde bu başlangıç değerinin umut vaat eden bir rakam olduğunu söyleyebilirim. Son dönemde, sektörün en büyük ihtiyaçlarından biri olan finansman konusuna dikkatle eğildik. Bu ihtiyacın karşılanmasına yönelik çeşitli formüller üstünde duruyoruz. Eximbank'ın kredilerini daha ulaşılabilir hale getirmeye çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

"DÜZENLEMEYE İHTİYAÇ SÜRÜYOR"

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün ise konuşmasında, inşaat sektörüne yönelik çözüm önerilerini dile getirdi.

Sektörde kamu projelerinde fiyat farkı ödenmesi ya da şarta bağlı olmayan fesih hakkı tanınmasını içeren bir düzenlemeye ihtiyacın artarak sürdüğünü belirten Yenigün, "Yatırım ödenekleri kamu kuruluşları tarafından her yılbaşında yatırım programına uygun şekilde belirlenmelidir. Finansman yükünün hafifletilmesi ihtiyacı doğrultusunda stopaj ve KDV tevkifat oranlarında yapılan artışlar gözden geçirilmelidir. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamış oldukları Ekonomik Reform Paketinde yer alan Kamu İhale mevzuatı kapsamındaki istisna uygulamalarının asgariye indirilmesi konusu çok önemlidir. Aşırı düşük teklif sorununa kalıcı çözüm bulunmalı ve yapım işleri ihalelerinde ağırlıklı olarak ön yeterlilik ihale yöntemi uygulanmalıdır" ifadelerini kullandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hayata geçirdiği 'Yapı Müteahhitliğinin Sınıflandırılması' hakkında da konuşan Yenigün, "Bu düzenlemesinin etkin ve verimli bir şekilde uygulanması ve geliştirilmesinde büyük fayda görüyoruz. Ayrıca imar değişikliği uygulamaları kamu vicdanını zedeleyen, kişilere özel değerlendirmelerden arındırılmalıdır. Parsel bazlı kentsel dönüşüm veya yapılaşma sistematiği yerine mahalle veya ada bazlı yaklaşım benimsenmelidir" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum