Müteahhitlerden 'fiyat farkı ödensin' çağrısı!

Bazı müteahhitlerin artan maliyetler nedeniyle işlerini sürdüremediği belirtiliyor.

12 November 2021
Müteahhitlerden 'fiyat farkı ödensin' çağrısı! Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) tarafından inşaatlarda artan maliyet karşısında zor durumda kalan müteahhitlerin bu sorununa çözüm çağrısı yapıldı.

Hürriyet'te yer alan habere göre, yüksek seviyelerde artan maliyetler nedeniyle TMB, kamu projeleri üstlenen bazı müteahhitlerin işlerini sürdüremediğini belirterek, 'fiyat farkı ödensin ya da işini bitiremeyecek firmalara şartsız tasfiye hakkı tanınsın' çağrısında bulundu.

"İŞLER SÜRDÜRÜLEMEZ HALE GELDİ"

İnşaat sektörünün oluşturduğu katma değerin yanı sıra yaklaşık 2 milyon kişiye yarattığı istihdam ve 200'ün üzerinde alt sektöre oluşturduğu talep ile ekonomimizde lokomotif sektör olarak öne çıktığını belirten TMB Başkanı M. Erdal Eren, "Müteahhitlerimiz, son dönemde özellikle girdi maliyetlerinde yaşanan artışlardan kaynaklı sorunlarla oldukça zor günlerden geçiyor. Alt ve üst yapı inşaatlarında kullanılan çelik, çimento, bakır, cam, alüminyum, PVC, tesisat ve elektrik malzemeleri gibi ürünlerin fiyatlarında yaşanan öngörülmeyen yüksek artışlar yurt içinde müteahhitlik kesimini işlerini sürdüremez hale getirmiştir. Sorun, müteahhitlik firmalarımızın yanı sıra sektörün doğrudan ve dolaylı etkileri çerçevesinde ekonominin geneli üzerine de yansımaktadır" ifadelerini kullandı.

"TASFİYE VE DEVİR HAKKI TANINSIN"

TMB'nin Nisan ayından bu yana maliyet artışı sorununun çözümü için çalışmalar sürdürdüğünü kaydeden Başkan Eren, "Sürmekte olan kamu projelerini üstlenmiş meslektaşlarımıza, bu olağanüstü maliyet artışları nedeniyle işlerini sürdürebilmeleri ve ayakta kalabilmeleri için uğradıkları zararın en azından bir kısmının telafisi amacıyla mutlaka ilave 'fiyat farkı ödenmesi'; buna rağmen işlerini sürdürebilme kabiliyetini kaybetmiş meslektaşlarımıza da şartsız 'tasfiye ve devir hakkı' tanınması talebimizi, her fırsatta ilgili makamlar nezdinde dile getiriyoruz" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum