"Müteahhitlerin yaşadığı sıkıntılar diğer sektörleri etkiliyor"

Ankara Ticaret Odası, kamu müteahhitleri için 'fiyat farkı' verilmesini talep etti.

02 December 2021
"Müteahhitlerin yaşadığı sıkıntılar diğer sektörleri etkiliyor" İnşaat sektöründe faaliyet gösteren özel sektör müteahhitleri kadar kamu projelerinde çalışmalar yürüten müteahhitler de artan inşaat maliyetleri nedeniyle zorluk çekiyor.

AA'nın aktardığı habere göre, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, kamu ile iş yapan müteahhitlerin yükselen girdi maliyetlerini karşılamakta çektikleri zorluklar sebebiyle fiyat farkı verilmesini talep etti.

İnşaat sektörünün doğrudan veya dolaylı yaklaşık 2 milyon kişiye istihdam sağladığına dikkat çeken ATO Başkanı Baran, "Dünyada ve ülkemizde yaşanan gelişmeler, girdi maliyetlerindeki yüksek oranlı artışlar, üretim maliyetlerini yükseltti. Bu artışlar kamuya iş yapan müteahhit firmaları çok zor durumda bıraktı" diye konuştu.

"SEKTÖRÜN DEVAMLILIĞI AÇISINDAN ÖNEMLİ İHTİYAÇ"

Müteahhitlerin yaşadığı sıkıntının bütün sektörleri etkilediğini belirten ATO Başkanı Gürsel Baran, "Girdi fiyatlarındaki artışlar taahhüt edilen fiyatlara işlerin tamamlanması önünde engel oluşturdu. Müteahhitlerin işlerini sürdürebilmeleri ve ayakta kalabilmeleri için uğradıkları zararın telafisi amacıyla fiyat farkı ödenmesi; buna rağmen işlerini sürdüremeyecek müteahhitlere de şartsız tasfiye ve devir hakkı tanınması sektörün devamlılığı açısından önemli ihtiyaçtır" şeklinde konuştu.

Senelere sari inşaat işlerinden kesilen stopajın yüzde 3'ten yüzde 5'e çıkarılmasına dair değerlendirmede bulunan Baran, "Stopajın hasılat üzerinden yüzde beş oranında alınması, yüzde 30'u aşan oranda karlılığa denk gelmektedir. Tüm girdi maliyetlerinin arttığı, fiyat farkı da olmayan işlerde böyle bir karlılık söz konusu değildir. Bu düzenlemenin ertelenmesi veya geri çekilmesinde fayda vardır" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum