Narlıdere’de Kentsel Dönüşüm Başladı

İzmir Narlıdere'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

15 Eylül 2014
Narlıdere’de Kentsel Dönüşüm Başladı

Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, kentsel dönüşüm çalışmalarında sona geldiklerini açıkladı.

Dönüşüm için planlar 7-15 Ekim’de askıya çıkartılacak, yılbaşından önce de imar planları hazırlanarak yürürlüğe girecek.

İzmir Narlıdere’de dönüşümün uygulanacağı Narlı ve Çatalkaya mahallelerinde gerçekleştirilen jeolojik incelemeler ve hali hazır çalışmalarının tamamlanması ile ilgili bilgilendirme toplantılarına başlayan Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, 7-15 Ekim tarihleri arasında mahallelerle ilgili yapılan tüm çalışmaların askıya çıkarılacağının bilgisini verdi.

Kentsel dönüşüm için mahalle temsilcileri ile belirli zamanlarda bilgilendirme toplantıları düzenleyen Batur, vatandaşın doğru bilgiyi en sağlıklı kaynaktan alması için bu toplantıları düzenlediklerini ifade etti.

Kulaktan dolma, yalan yanlış bilgiler ile vatandaşın kasıtlı olarak yanlış yönlendirildiğini ifade eden Batur, ''En başında ne dediysem, onu yeniden söylüyorum. Söylediklerimin arkasındayım. Dönüşüm, dönüşümün uygulanacağı mahallelerde yaşayan insanlarımızla el ele vererek gerçekleştirilecek. Onların rızası dışında hiçbir işlem yapılmayacak. Belediye hiç kimseden bilgi saklamaz. Her bilgi şeffaf ve ortadadır. Yapılan ve yapılacak olan çalışmaların bir takvimi var ve bu takvim doğrultusunda gelinen aşamalar bugüne kadar vatandaşlarımıza aktarıldı ve aktarılmaya devam edecek. Vatandaşlarımız tarafından oluşturulan temsilciler istedikleri her konuda bilgilendiriyor. 25 Ağustos Pazartesi tarihinde jeolojik etüt ve hali hazır çalışmaları tamamlandı. 25 Eylüle kadar bu çalışmaların incelemeleri olacak.

İncelemelerin tamamlanmasının ardından 7-15 Ekim tarihleri ortaya çıkan neticeleri askıya çıkartacağız. Herkes kimin ne kadar yeri olduğunu görecek ve yanlış bir tespit var ise itirazlar yapılacak gerekli düzeltmelerin yapılması sağlanacak'' dedi.

Yılbaşına kadar imar planı tamam Kentsel dönüşümde gelinen aşama ile ilgili mahalle temsilcilerine bilgi veren Batur, çalışma planına göre yılbaşına kadar kentsel dönüşüm mahalleleri ile ilgili imar planlarının tamamlanacağını söyledi. Batur, ''Jeolojik ve hali hazır çalışmaların askı süresi tamamlandıktan sonra yılbaşına kadar bu mahallelerin nasıl bir hal alacağı ile ilgili imar planını hazırlayacağız. İmar planlarının tamamlandıktan sonra yine askıya çıkacağız askı sürecinden sonra ise sözleşme aşamasına gelinecek. İşte bu aşamada sandık vatandaşın önüne gelecek ve kendi seçimini yapacak. Müteahhit mi yapsın?, TOKİ mi yapsın?. Belediye mi yapsın? İşte bunun kararını verecek. Biz vatandaşın çıkarını en üst seviyede kim koruyacaksa onun yapmasını isteriz. İstanbul ‘daki dönüşüm çalışmalarını maalesef üzülerek izliyoruz. Orada yaşayan insanların nelerle karşılaştıklarını görüyorsunuz. Narlıdere Belediyesi olarak bizim burada görevimiz, kanunlar çerçevesinde. vatandaşın mağdur edilmeden haklarının korunmasıdır'' dedi.

115 KONUT İÇİN ÇÖZÜM

Narlıdere 115 konut olarak bilinen bölge ile ilgili bir açıklama yapan Başkan Batur, “Bugün bile bana hala aynı şeyleri soruyorlar. 115 konut’un durumu ne olacak? Ben dönüşümün başında ne dediysem aynı şeyi tekrarlıyorum. Kimse mağdur edilmeyecek. ’115 konut için de geçerli. Çok zor oldu ama “115 konutu da kentsel dönüşüm kapsamına almayı başardık. Burada yaşayan vatandaşlarımız mağdur olamayacak. Yanlış bilgiler ile kandırılmaya çalışılıyor fakat biz buna engel olacağız.

Tüm çalışmalar şeffaf bir şekilde ilerliyor. Şu anda Jeolojik etütlere göre nerelere inşaat yapılabilir, kaç kat inşaat yapılabilir gibi konular açıklığa kavuştuktan sonra yapılacak olan imar planlan ile birlikte bu mahallelerimizde artık modern, insanımıza yakışır yaşam ortamları yerini alacak. İnsanlarımızın oturacağı apartmanların maketleri yapılacak ve bu maketler üzerinden evlerini ve konumlarını görebilecekler.

Vatandaşla daha sağlıklı bilgi akışı sağlayabilmek için 15 gün sonra 2. İnönü ve Atatürk Mahallesine Kentsel dönüşüm bilgilendirme merkezleri kurulacak'' dedi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


İzmir Büyükşehir Belediyesi Örnekköy’deki dönüşüme başladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Örnekköy’deki dönüşüme başladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Örnekköy’deki 18 hektarlık alanı kapsayan kentsel dönüşüm pro

04 Ekim 2017


Kamuya ait 60 bin lojman elden çıkarılacak

Kamuya ait 60 bin lojman elden çıkarılacak

Yeni Torba Kanununun tasarısında kamuya ait 60 bin lojman satışa çıkarılarak, elde edilen gelirin ke

03 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.