Nazmi Durbakayım İNDER’e Üçüncü Kez Başkan Oldu

Nazmi Durbakayım, üçüncü kez İNDER Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçildi. Bakayım, İNDER'in önündeki 3 yıllık dönem için açıklamalarda bulundu...

25 Mart 2016
Nazmi Durbakayım İNDER’e Üçüncü Kez Başkan Oldu

Nazmi Durbakayım, üçüncü kez İNDER Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçildi. Bakayım, İNDER'in önündeki 3 yıllık dönem için açıklamalarda bulundu...

İstanbul İnşaatçılar Derneği'nin (İNDER) Genel Kurul Toplantısı 23 Mart’ta gerçekleşti. Genel kurul toplantısında geçmiş dönemin değerlendirilmesi yapılırken, önündeki 3 yıllık yol haritası çizildi. İNDER yeni yönetim kurulu ve başkanını da seçti.

İki dönemdir İNDER Yönetim Kurulu Başkanlığı yapan Nazmi Durbakayım, 3. kez başkan seçildi. Yönetim kuruluna seçilen Engin Keçeli, Ali Nuhoğlu, Barış Dumankaya, Abdullah Baysal, Emre Çamlıbel, İrfan Aşçıoğlu, Ali Gürsoy, Erden Timur, H. Kubilay Salih Vatandaş, Fatih Albayrak, Fatih Haldız ve Seçkin Kaplan 3 yıl görev yapacak.

GENÇLERİN GÖREVE GELME VAKTİ

En yaşlı üye olarak bu yıl beni emekli etmediler ama önümüzdeki dönemde kesinlikle genç bir arkadaşımızın bu görevi alması lazım diyen Durbakayım, Koltuklar geçici görev yerleridir. Faydalı olmayan kişilerin bu koltukları doldurmak gibi bir görevinin olmaması gerekiyor." dedi.

Toplantıda geçmiş 3 yıllık dönemin ve 2015’in değerlendirmesi yapılırken gelecek dönem planları da paylaşıldı.

İNDER'in çok eski ve geniş tabana yayılmış bir dernek olduğunu belirten İNDER Başkanı "Sektörde oluşan bir olumsuzluk ya da olumlu olaylar derneği direkt olarak etkiliyor. Bu sebeple biz hep sektörün esas problemlerini görüştük ve tartıştık" dedi.

Geçtiğimiz dönemde Usta Eğitim Programı konusunda İNTES ile bir protokol imzaladıklarını hatırlatan Durbakayım, son olarak Okan Üniversitesi ile bir protokol imzaladıklarını açıkladı. Bu kapsamda staj ve yarı zamanlı çalışma eğitimleri yapılacağını söyledi.

Afet Yasasının çıktığı günden beri bir sürü problemi olduğunu belirten Durbakayım, bu konuda bir rapor hazırlattıklarını belirtti. Durbakayım, Rapordaki önerilerin önümüzdeki günlerde torbaya yasaya girecek Afet Yasası'nda yer aldığını söyledi.

VERGİ YÜKÜNÜ SEKTÖR TAŞIYAMAYACAK

Nazmi Durbakayım, İNDER'in esas hedeflerinden birinin inşaat sektörüne uygulanan ve yüzde 25’e varan vergi ve harçların makul seviyelere çekilmesini sağlamak olduğunu açıkladı. Yeni dönemde bu konuda faydalı çalışmalar yapacaklarını belirten Durbakayım, "Aksi halde kar marjlarının yüzde 10’lara indiği bir dönemde yüzde 25 gibi bir vergi yükünü sektör taşıyamayacak." dedi.

DAHA FAZLA YAPACAK FEDAKARLIK KALMADI

Sektör bugüne kadar fedakarlıklarla geldi ama yapacak daha fazla fedakarlık kalmadığı için bu şekilde gitmesi zor görünüyor açıklamalarında bulunan Durbakayım, "Sektörün dertlerini her ortamda olduğu gibi basında da paylaşıyoruz. Bugüne kadar bir tekzip veya tenkit edilen bir görüşümüz olmadı. Demek ki bir sivil toplum örgütü olarak yanlış bir şey yapmadığımız görülüyor” dedi.

BU YIL YÜZDE 4 BÜYÜME OLACAK

2014 yılının son çeyreğinden bu yana inşaat sektörünün ülke ekonomisinin gerisinde kaldığına dikkat çeken İNDER Yönetim Kurulu Üyesi Engin Keçeli, "Biz bu gerilemenin sebebini her toplantımızda araştırıp tartıştık. Bu yıl büyüme yüzde 4 olacak. Ben inanıyorum ki biz onun da üzerine çıkacağız. Türk müteahhitleri olarak ülke ekonomisinin büyümesi için gerekeni yapacağımıza inancım sonsuzdur" dedi.

3 DERNEK SEKTÖRÜN SORUNLARI İÇİN ORTAKLAŞA ÇALIŞIYOR

Geçen dönem İNDER’in KONUTDER ve GYODER ile birlikte hareket etmesinden ve koordinasyonundan sorumlu olduğunu hatırlatan İNDER Yönetim Kurulu Üyesi Emre Çamlıbel, bu 3 derneğin sektörün sorunlarını ortaklaşa çözmek için kordinasyon halinde olduğunu söyledi.

ÇÖZÜLMESİ GEREKEN 3 ÖNEMLİ KONU VAR

Yeni İNDER Yönetim Kurulu’nun önünde 3 önemli konu olduğunu söleyen Çamlıbel, “Bunlardan biri AVM’ler hakkındaki yönetmelik, diğeri Kadıköy ve diğer bazı ilçelerdeki siluet veya yükseklik kararı, bir diğeri ise Binalarda Enerji Performansı yönetmeliğindeki ticari binalarda zorunlu hale getirilen ama uygulanamayan yenilenebilir enerji üretimi adapte etmesi gibi bir şart. Onun kaldırılmasına yönelik bir takım çalışmalar yapacağız gibi gözüküyor." dedi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


TSE ve İNTES’ten müteahhitliğe standart geliyor

TSE ve İNTES’ten müteahhitliğe standart geliyor

Yapım sektöründeki müteahhitlik kriterleri, TSE ve İNTES tarafından yapılan müteahhitlik sektöründe

29 Aralık 2017


Miavita Beytepe yatırımcısı: İnşaat sektörü yüzde 18,7 arttı

Miavita Beytepe yatırımcısı: İnşaat sektörü yüzde 18,7 arttı

Miavita Beytepe yatırımcısı Nurettin Yılmaz, son günleri yaşanan 2017 yılı inşaat sektörü hakkında d

29 Aralık 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum