Ordu – Giresun Havalimanı Hizmete Açıldı

Yapımına 2011 yılında başlanan Ordu - Giresun Havalimanı bugün hizmete açılıyor.

22 Mayıs 2015
Ordu – Giresun Havalimanı Hizmete Açıldı

Yapımına 2011 yılında başlanan Ordu - Giresun Havalimanı hizmete açıldı.

Avrupa'nın ve Türkiye'nin tamamı deniz üzerine kurulan tek havalimanı olma özelliğini taşıyan Ordu-Giresun Havalimanı'na ilk uçak indi. Türk Hava Yolları'nın tarifeli uçağı, yolcuları bıraktıktan sonra yeniden havalandı.

Ordu ile Giresun illerinin ortak kullanımı için 24 Temmuz 2011 tarihinde temeli atılan ve bugüne kadar 36 milyon ton taş dökülerek deniz ortasında 7 kilometrelik dolgu tahkimatı yapılan 3 kilometrelik piste sahip Ordu-Giresun Havalimanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından hizmete açıldı.

Ordu - Giresun Havalimanı'na ilk uçak iniş yaptı :

Ordu - Giresun Havalimanı Projesi Detayları

290 milyon liraya mal olan havalimanına 138 kamyonla günde bin 600 seferle 65 bin ton taş taşınarak denize döküldü. 29 milyon ton taşın denize döküldüğü havalimanında 3 kilometre uzunluğunda, 60 metre genişliğinde piste dökülen 5 santimlik 'stone mastic asfalt' ve dış koruyucu mendireğin dolgu ve ışıklandırması 30 Ağustos 2014 tarihinde tamamlandı.

36 milyon ton taş dökülerek deniz ortasında inşa edildi. 3 kilometrelik piste sahip havalimanının seferleri 26 Mayıs'ta başlayacak. Trabzon ve Samsun havalimanlarının tam ortasında yer alan havalimanı 30 bin metrekareden fazla bir alana sahip.

Havalimanı, Karadeniz'in şiddetli dalgalarına karşı dalgakıranlarla çevrili. Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu'nun açıklamasına göre 4-5 metreyi bulan çok şiddetli dalgalarda bile havaalanı zarar görmüyor.

Proje için 300 milyon liranın üzerinde para harcandığını belirtiliyor.

Ordu - Giresun Havalimanı Havadan Görüntülendi :

SEFERLER BAŞLADI

Açılışın yapıldığı günün sabahında İstanbul'dan gelen Türk Hava Yolları'nın "Batman" isimli tarifeli sefer yapan uçağı Ordu-Giresun Havalimanı'na iniş yaptı.

Toplam 136 yolcusuyla Ordu-Giresun Havalimanı'na iniş yapan uçak, yeni yolcularını aldıktan sonra alandan ayrıldı.

Bu uçağın ardından havalimanına Türk Hava Yollarının (THY) tarifeli seferleri devam etti.

BİR BENZERİ DE TRABZON - ARTVİN ARASINA YAPILACAK

Ordu - Giresun Havalimanı açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, denize dolgu bir havalimanının da Trabzon ve Artvin'in Ardeşen-Pazar ilçeleri arasına yapılacağının müjdesini verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önce kürsüye çıkan Başbakan Ahmet Davutoğlu da gündeme dair açıklamalarda bulundu.

ordu-giresun-havalimani-detay

HAKKARİ HAVALİMANI AÇILIŞI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca önümüzdeki günlerde Başbakan Ahmet Davutoğlu ile birlikte Hakkari'de inşa edilen 29'uncu havalimanını açacaklarını bildirdi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.