Ordu’ya 1.5 Milyar Dolarlık Proje!

Ordu Çaybaşı'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

09 Eylül 2015
Ordu’ya 1.5 Milyar Dolarlık Proje!

G7 Ülkeleri Resmi Yetkilisi Şeyh Ahmed Mushi, Mayıs ayında protokolü imzalanan ve Çaybaşı İlçesinde kurulacak olan projeye yatırım yapmak için Ordu'ya geldi.

Ordu’nun Çaybaşı ilçesinde ‘Uluslararası Teknoloji Merkezi’ kurulması yönünde Mayıs ayında imzalanan protokolun ardından ilk yatırımı bir Arap şeyhi yapacak.

Mayıs ayında Çaybaşı İlçesinde kurulacak olan 1.5 milyar dolarlık Uluslararası Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kurucu Protokol Anlaşması’nın Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Çaybaşı Belediye Başkanı İsmet Yanık ve Uluslararası Teknoloji Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Sönmez tarafından imzalanmasının ardından ilk görüşmeler başladı. Arap yatırımcı ve G7 ülkeleri resmi yetkilisi Şeyh Ahmed Marwaim Mushi, Türkiye Yetkilileri Güner Dilci ve Ayşe Paksoy, Türkiye Bilgisayar Mühendisleri Başkanı Yılmaz Sönmez ve Çaybaşı Belediye Başkanı İsmet Yanık ile birlikte Ünye Kaymakamı Mustafa Demir’i makamında ziyaret etti. Ziyarette eyh Ahmed Marwaim Mushi'den Çaybaşı ve çevresine yapılacak yatırımlar ile ilgili bilgi alan Kaymakam Demir, Arap yatırımcıya ‘Fotoğraflar ile Ünye’ adlı albüm hediye etti. Ünye Kaymakamı Mustafa Demir’in daveti üzerine Arap Yatırımcı Şeyh Ahmed Marwaim Mushi ve beraberindekiler Ünye’nin tarihi zenginliği olan Ünye Müze Evi’ni gezdiler.

1.5 MİLYAN DOLARLIK PROJE

Konuyla ilgili açıklama yapan Çaybaşı Belediye Başkanı İsmet Yanık, ilçelerinde yapılması planlanan teknoloji merkezinin 1.5 milyar dolarlık bir proje olduğunu ve ilk etapta 5 bin kişilik bir istihdam hedeflendiğini söyledi. Mayıs ayında imzalanan protokol ile Ordu İlinde kurulması planlanan Uluslararası Teknoloji Geliştirme Bölgesi ile teknolojik bilginin üretilmesi, üretilen bilginin ticarileştirilmesi, verimliliği arttıracak ve üretim maliyetlerini düşürecek yeniliklerin geliştirilmesi, küçük ve orta ölçekli işletmelerin yeni ve ileri teknolojilere uyumunun sağlanması, araştırmacılara iş imkanlarının sağlanması ve ileri teknoloji yatırımları yapacak yabancı sermayenin ülkeye girişinin hızlandırılması, sanayinin rekabet gücünün arttırılması kapsamında bireysel girişimleri ortak platformda buluşturarak bölgesel ve küresel teknolojik üretimin hedeflendiğini kaydeden Başkan Yanık, “Bu yatırım Çaybaşı ve Ordu ili için hayati bir öneme sahip” dedi.

5 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

Uluslararası Teknoloji Merkezi’nin Çaybaşı’nda kurulmasının sebebini ‘Samsun ve Ordu-Giresun Havalimanlarının ortasında, Ünye Limanı’na çok yakın mesafede ve gelişmeye açık bir ilçe olmasından dolmayı’ tercih edildiğini kaydeden Başkan Yanık, “Arap yatırımcı ve G7 ülkeleri resmi yetkilisi Şeyh Ahmed Marwaim Mushi Çaybaşı ilçesinde kurulacak Uluslararası Teknoloji Merkezi’ne yatırım yapacak yabancı sermayeyi temsil ediyor. Mayıs ayında protokolun imzalanmasının ardından dış yatırımcıların buraya olan ilgisi arttı. Biz de Belediye olarak yatırımcılara her türlü kolaylığı sağlayacağız. Bu proje Çaybaşı ilçesi açısından hayati bir öneme sahip. İlk etapta 5 bin kişilik bir istihdam öngörülüyor. Ayrıca son yıllarda ilçemizi ziyaret eden arap turizminin gelişmesi açısından da büyük bir gelişme olacak bir yatırım olarak görüyoruz” diye konuştu.

İHAHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Ataköy- Basın Ekspres-İkitelli Metrosu 2019’da hizmette

Ataköy- Basın Ekspres-İkitelli Metrosu 2019’da hizmette

Ataköy - Basın Ekspres - İkitelli Metro Hattı’nın çalışmalarını yerinde inceleyen İBB Başkanı Kadir

09 Ağustos 2017


Atatürk Havalimanı'nın akıbeti belli oldu

Atatürk Havalimanı'nın akıbeti belli oldu

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Atatürk Havalimanı'nın ileride hangi amaca yönelik kullanılacağını aç

06 Ağustos 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat