Orta hasarlı binalarda girişe izin yok

İzmir'de hasar tespit çalışmaları büyük oranda bitirildi.

06 November 2020
Orta hasarlı binalarda girişe izin yok Geçtiğimiz hafta Ege Denizi Seferihisar açıklarında meydana gelen deprem sonrasında Bayraklı ve Bornova gibi ilçelerde yıkımlar meydana gelmişti. Depremden sonra Bakanlık yetkilileri, İzmir genelinde hasar tespit çalışması başlattı.

AA'nın aktardığı habere göre, İzmir'deki son çalışmalar hakkında bilgiler paylaşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Salı gününe kadar İzmir'in genelinde tüm hasar tespit çalışmalarını bitirmeyi planladıklarını aktardı.

GÜÇLENDİRMEYLE İZİN VERİLECEK

Hasar tespit çalışmaları sonrası orta hasarlı olan binalara giriş izni verilmeyeceğinin altını çizen Bakan Kurum, "Şu an için hasar tespitleri yapılmış, hafif, az hasarlı ve hasarsız evlere vatandaşlarımız girebilirler. Sadece ağır hasarlı binalara ilişkin zaten girme durumumuz yok. Orta hasarlı binalarımıza güçlendirme yapılarak girilebilir, burada altını çizerek ifade edelim. Ağır hasarlı binalarımızdaki eşya boşaltma sürecini de muhtarlarımız aracılığıyla vatandaşlarımıza bilgilendirme yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

"YENİ BİNALARDA HASARLA KARŞILAŞMADIK"

İzmir depreminde yıkılan binaların çoğunun 1999'da değişen deprem yönetmeliğinin öncesinde yapıldığını dile getiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, " "Yeni binalarla ilgili hasar söz konusu değil, böyle bir hasarla biz sahada karşılaşmadık. Zeminde sorunlar var, bu zeminle ilgili tedbirlerin alınmadığı yerlerde yine binaların belki yapım yılı yakın olsa bile sorun yaşadılar. Zeminde gerekli tedbirlerin alınması, burada öne çıkıyor. Arkadaşlarımız detaylı bir zemin etüdü hazırlıyor" diye konuştu.

Vatandaşların da riskli bina tespiti yaptırabileceğinden bahseden Bakan Kurum, "Her binada oturan bir tek vatandaşımız dahi buna ilişkin bizim yetkilendirmiş kuruluşlara başvuru yapıp, binasının riskli olup olmadığını tespit ettirebilir. Eğer binası riskliyse, biz bize bildirilen raporları tapuya şerh ediyoruz ve 60 gün içinde ilgili yerel yönetim yıkmak zorundadır, yıkmadığı takdirde de 60 gün sonra Bakanlık binaları resen yıkar" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum