Pütürge'deki deprem konutlarında kaba inşaat bitiyor

Malatya'daki dönüşüm tüm hızıyla sürüyor. İşte çalışmalarda son durum...

31 May 2020
Pütürge'deki deprem konutlarında kaba inşaat bitiyor 24 Ocak günü merkez üssü Elazığ Sivrice'de meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki deprem, Malatya'da da yıkıcı etkide bulundu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, depremden sonra şehirde deprem konutları inşa etmeye başladı.

AA'nın aktardığı habere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Malatya'nın Pütürge ilçesinde depremzedeler için Taşbaşı Mahallesi'nde inşaatı süren konutlarda incelemelerde bulundu.

İncelemelerin sonrasında açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, yarından itibaren Türkiye genelinde normalleşme sürecinin başlatıldığını belirterek normalleşmeyle saha ziyaretlerine yeniden başladıklarını ifade etti.

Pandemi sürecinde de çalışmaları video konferans toplantılarıyla takip ettiklerini hatırlatan Bakan Kurum, "İllerimizde, ilçelerimizde, beldelerimizde şehirlerimizde sorunlar neyse bunları çözmek adına toplantılar gerçekleştirdik ve bu toplantılarda gereken kararlarla hızlı bir şekilde sahada aksiyon almaya gayret gösterdik. Tabii bu toplantılarda şehirler adına yaptığımız işler 2023'ün Türkiye'si adına attığımız adımlardı. Artık pandemi süreci tamamlandı ve 1 Haziran itibariyle de normalleşme sürecine başladık. Dün Elazığ'daydık bugün de Malatya'dayız" şeklinde konuştu.

MALATYA'DA 2 BİN 400 KONUT İNŞA EDİLİYOR

Depremden sonra Hem Elazığ'da hem Malatya'da vatandaşların barınma ihtiyacını karşılamak adına kentsel dönüşüm başlattıklarını ifade eden Bakan Kurum, "Şimdi Malatya'da 7 ayrı projede hem merkezlerde hem de kırsal alanlarda, köylerimizde projelerimizi gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda Malatya'da 4 bin 244 konutun yapım sürecini başlatmış bulunuyoruz. Bu süreçte 48 bin binada hasar tespit çalışmalarını gerçekleştirdik. Çok hızlı bir şekilde bu hasar tespit çalışmalarını yaptık ve 136 bin bağımsız bölümü içeren hasar tespit çalışmalarını tamamladık" diye konuştu.

Deprem konutlarının söz verildiği gibi 1 yıl içerisinde tamamlanmasının planlandığını aktaran Bakan Kurum, "Fiilen sahada yaklaşık 2 bin 400 konutun inşasına başladık. Şu an Pütürge'de inşaatlarımızın kabaları bitmek üzere. İnşallah yıl sonuna kadar Pütürge'deki konutlarımızın teslimlerini yapacağız. İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle de açılışlarını gerçekleştireceğiz" ifadelerini kullandı.

"PROJELERİ HIZLI BİR ŞEKİLDE YAPTIK"

Söz konusu deprem konutlarının özelliklerinden de bahseden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, deprem esnasında ve sonrasında kentsel dönüşüm ve afetzede vatandaşların ihtiyaçlarını gidermek adına hızlı bir şekilde bu projeleri yaptıklarının altını çizerek, "Projeler zemin artı 2-3, tarım köy uygulamalarında tek katlı, çelik yapılardan oluşan, yanında ahırının olduğu yöresel mimariye uygun bir şekilde tasarımlar. Bu tasarımlar çerçevesinde vatandaşlarımızın sosyal ihtiyaçları okul, cami, yeşil alan, yürüyüş yolu, bisiklet yolu gibi ihtiyaçlarını da içeren projeler olacak. İnşallah bittiğinde 2023'e giden yolda hem Malatya'mız hem de ilçelerinde çok önemli adımları atmış olacağız. Söz verdiğimiz şekilde de bu projelerimizi gerçekleştirmiş olacağız" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum