"Riski deprem değil güvensiz yapılar oluşturuyor"

Elazığ'daki deprem büyük üzüntüye yol açarken diğer yandan olası depremlere karşı yapı güvenliği bir kez daha akıllara düştü.

25 January 2020
"Riski deprem değil güvensiz yapılar oluşturuyor" Elazığ'ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki deprem, Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğu gerçeğini bir kez daha akıllara getirdi. Yerin 6,75 kilometre derinliğinde gerçekleşen deprem; Malatya, Gaziantep, Şanlıurfa, Tunceli, Samsun, Tokat, Çorum, Sivas, Niğde, Kayseri Kırşehir, Trabzon, Ordu ve Giresun'da da hissedildi.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) tarafından Elazığ'da meydana gelen depremden sonra bir açıklama yapıldı. Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralananlara acil şifalar dilerken bölgedeki tüm insanlara geçmiş olsun dileklerini sundu.

"GÜÇLENDİRME FORMÜLÜ DEĞERLENDİRİLMELİ"

Türkiye'nin deprem kuşağında olduğunu, ülkemizde riski depremin değil güvensiz yapıların oluşturduğunun bilinciyle hareket etmemiz gerektiğinden bahseden İMSAD Başkanı Erdoğan, "Depremden etkilenen bölgedeki binalarda hasar tespiti yapılması ve hasarlı binalara girilmemesi gerekiyor. Depremler yerkabuğunun kaçınılmaz bir gerçeğidir. Önemli olan deprem gerçeğine uyum sağlayabilmek, bu gerçekle birlikte yaşayabilmek ve bütün planları buna göre yapmaktır. Avrupa Birliği üyesi ülkelerden farklı olarak deprem kuşağında yer alan ülkemizde, güçlendirme yenileme çalışmalarının ihmal edildiğini ve Avrupa'ya göre geride kaldığımızı görüyoruz" ifadelerini kullandı.

Türkiye'de tüm riskli yapıları yıkıp yeniden yapamayacağımıza göre kentsel dönüşüm sürecinde binaları depreme karşı güçlendirme çözümünü iyi değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yapan Ferdi Erdoğan, "Ayrıca uzun ömürlü binaların inşasında denetim çok önemli. Dayanıklı tüketim malları için yapılan sorgulamayı binalar ve konutlar için yapmadığımız müddetçe, başımızı soktuğumuz konutlar dayanıksız tüketim malı gibi olmaya devam edecektir. Türkiye'nin yüzde 90'dan fazlası deprem bölgesi olup ülkemizde iki büyük fay hattı bulunmaktadır. Elazığ bu hatlardan Doğu Anadolu Fay Hattı üstünde yer almaktadır. Tüm bu gerçekler ortada iken kontrolsüz ve denetimsiz, belgesiz ve izinsiz yapılaşmalara kesinlikle müsaade edilmemelidir" şeklinde konuştu.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum