'Riskli yapılarda oturum engellenecek' açıklamasına destek geldi

Bakan Kurum'un 'riskli yapılarda oturumu engelleyeceğiz' açıklamasına müteahhitler destek verdi.

18 February 2020
'Riskli yapılarda oturum engellenecek' açıklamasına destek geldi Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un geçtiğimiz gün yaptığı açıklamalarda, 'Riskli binalarda oturanları engelleyeceğiz' sözü inşaat sektöründe yankı uyandırdı. Bakan Kurum, özellikle İstanbul'da deprem tehlikesine karşı riskli yapılarda yaşam sürmenin engelleneceğini ifade etmişti.

Milliyet'te yer alan habere göre, Bakan Kurum'un bu açıklamalarına inşaat sektörü temsilcileri destek verdi. Müteahhitler, kentsel dönüşüm çalışmalarının kararlılıkla sürdürülmesini bekliyor.

"DÖNÜŞÜMDE AMAÇ SAĞLAM BİNA YAPMAK"

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, hâlihazırda devletin riskli binanın güvenli bina haline dönüştürülene kadar kat maliklerinin geçici olarak başka bir yerde ikamet edilmesi için destekte bulunduğunu hatırlatarak, "Bu kapsamda sayın bakanımızın söylediklerine sonuna kadar katılıyoruz. Diğer taraftan bakanımızın bahsettiği yenileme çalışmaları zaten Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yıllar önce başladı. Bakanlığın başlattığı kentsel dönüşüm hamlesi ile riskli binaların yenilenmesini başlattık. Ancak maliyetlerin artması, konjonktürel olarak alternatif yatırım araçlarına yönelen tasarruf sahipleri nedeniyle gayrimenkul sektöründe yaşanan daralma bu yenileme hareketini biraz yavaşlattı. Ayrıca kentsel dönüşüm süreci içinde kat malikleri ve bazı müteahhitlerin yanlış davranışları da bu süreci iyi yavaşlattı. Bakanlığımızın alacağı acil önlemlere ve değişikliklerle bu sürecin tekrar hızlanacağını düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

Kentsel dönüşümdeki yeni yol haritası üzerine düşüncelerini dile getiren Durbakayım, "Kentsel dönüşüm çalışmalarında asıl amaç riskli binaların yerine güvenilir ve sağlam bina yapmak olduğu için, yeni dönüşüm projelerindeki sözleşme detayları da buna göre yapılacaktır" şeklinde konuştu.

"DEPREM BİR TÜRKİYE GERÇEĞİDİR"

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün ise "2014'te açıkladığımız sektörümüzün anayasası niteliğindeki 10 maddelik İnşaat Sektörü Bildirgesinde de deprem konusunun ülkemiz için önemini vurguladık. Deprem bir Türkiye gerçeğidir. Belleğimizde büyük kayıp ve derin acılarla yer alan depremin içinde bulunduğumuz andan yarınlarımıza uzanan çok ciddi tehdit olduğu unutulmamalıdır" ifadelerini kullandı.

Türkiye genelinde son zamanlarda yaşanan depremlerin bazı konuların önemini bir kez daha ortaya çıkardığını belirten Yenigün, "Müteahhitlik kriterlerini doğru belirleyecek yasal altyapının tamamlanması ve etkin biçimde uygulanması gerekmektedir. Yapı denetimlerinin hassasiyetle yapılması, kentsel dönüşüm sürecinin vakit kaybetmeden depreme karşı sıfır toleransla gerçekleştirilmesi büyük ihtiyaçtır" şeklinde konuştu.
HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum