Rize Artvin Havaalanı Son Durum

Ordu-Giresun Havalimanı'ndan sonra deniz dolgusuyla inşa edilecek 2'inci havalimanı olan Rize-Artvin Havalanı'nda son durum ne?

10 Ağustos 2015
Rize Artvin Havaalanı Son Durum

Ordu-Giresun Havalimanı'ndan sonra deniz dolgusuyla inşa edilecek 2'inci havalimanı olan Rize-Artvin Havalanı'nda son durum ne?

Türkiye’de deniz dolgusu ile inşa edilecek ikinci havaalanı olan Rize-Artvin havaalanı için 3 bin 200 metre uzunluğundaki ana gövdenin sondaj çalışması tamamlandı. Kıyıdan 1 kilometre açıkta inşa edilecek pist için 26 ila 32 metre arasındaki derinlik, yaklaşık 100 milyon ton taşla doldurulacak.

Rize-Artvin Havaalanı projesi için teknik çalışmalar sürüyor. Yeşilköy köyü ile Kız Kulesi mevkisi arasındaki 266 hektarlık deniz dolgu alanında pist ana gövdesinin sondaj çalışması tamamlandı. Kıyıdan 1 kilometre açıkta yapılacak havaalanında deniz dolgu derinliği 26 ile 32 metre olarak hesaplandı. Pist ana gövdesinin sondaj verileri laboratuvar ortamında detaylı analizleri yapıldıktan sonra rapora dökülecek. Sondaj verilerine göre ana zeminde çalışmaları etkileyecek bir olumsuzluk bulunmadığı ve sağlam kaya yapısı olduğu belirlendi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdür Yardımcısı Aydın Özer, Türkiye’de Ordu-Giresun Havalimanı’ndan sonra denize dolgu ile yapılacak ikinci havaalanı olan Rize-Artvin Havaalanı pist ana gövde sondaj çalışmalarının tamamlandığını açıkladı. Uluslararası havaalanı, niteliğindeki Rize–Artvin Havaalanı'nda tüm teknik detayların hassas olarak planlandığını ifade eden Özer, "Sondaj verilerini en hassas şekilde inceliyoruz. Havaalanının o bölgede yapılmaması için herhangi bir olumsuz veri yok. Pist ana gövdesinin sondajı tamamlandı. Şimdi apron ve idari binaların konumlandırılacağı alanların sondajı yapılacak. Bu çalışmalar laboratuvar ortamında hassas değerlendirmelerden geçtikten sonra projeyi oluşturacağız" dedi.

100 MİLYON TON TAŞ

26 ile 32 metre derinlikte taş dolgusu ile inşa edilecek havaalanının derinlik yapısı itibariyle dünyada ilk olma özelliği taşıyacağını ifade eden Özer, Ordu-Giresun Havaalimanı’nda 36 milyon ton taş kullandığını, Rize-Artvin havaalanında ise öngörülen oranın yaklaşık 100 milyon ton civarında olmasını beklediklerini kaydetti.

RİZE-ARTVİN HAVAALANI PROJESİ

Rize’de havaalanı yapılması için yürütülen çalışma kapsamında hazırlanan rapora göre, havaalanının bugünkü şartlarda yapılması halinde, yıllık ortalama 850-900 bin yolcu ve günde ortalama 15-20 uçuş kapasitesinin oluşacağı tespit edildi. Havaş’ın Rize’ye günde 17 otobüs seferi düzenlediği ve özel araçları ile birlikte Trabzon Havalimanı’nı kullanan günlük yolcu sayısının ortalama 2 bin 500 olduğu göz önüne alınarak, Rize-Artvin Havaalanı'nın inşası kararlaştırıldı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından yapımı için çalışma başlatılan ve 766 hektar alandan oluşacak proje sahasında yaklaşık 266 hektarlık alanda deniz dolgusu yapılacak.

Rize-Artvin Havaalanı projesi kapsamında saatte 36 uçağın iniş kalkış yapabileceği 45 metre eninde ve 3 bin metre uzunluğunda pist ile apron inşa edilecek. Genel olarak yolcu ve kargo uçaklarına hizmet verecek olan Rize Havaalanı'nın ayrıca kompozisyon sınıfı D, türbülans sınıfı ağır, kalkış ağırlığı 150 bin kilogramdan fazla olan uçaklara da hizmet vermesi bekleniyor. Rize - Artvin Havaalanı'nın, altyapı için 400 milyon lira, üstyapı için ise 120 milyon lira olmak üzere 520 milyon liraya mal olması bekleniyor.

Bu arada Rize –Artvin Havaalanı projesinin yapılacağı Rize’nin Pazar İlçesi Yeşilköy Köyü sahili DHA tarafından havadan da görüntülendi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


1 yorum

aykut akın

06 Mar 2016, 04:14

bi başlasa da muhalefet bi rahatlasa yaaa.alehte reklam,haber yapmaktan nefesleri koktu


GÜNDEM HABERLERİ


Halkalı Kapıkule Hızlı Tren Hattı Halk Görüşüne Açıldı!

Halkalı Kapıkule Hızlı Tren Hattı Halk Görüşüne Açıldı!

Halkalı Kapıkule arası yapılması planlanan hızlı tren hattı için ÇED olumlu kararı verilerek proje h

18 Nisan 2017


Kadıköy-Kartal Havaray Hattı Müjdesi!

Kadıköy-Kartal Havaray Hattı Müjdesi!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbullulara yeni bir havaray hattı müjdesi ver

17 Nisan 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Bilgili Holding
  • Dumankaya inşaat
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Ağaoğlu inşaat
  • Sur Yapı
  • Polat inşaat
  • Mandarins Gayrimenkul İnşaat