Rize Havalimanı'nda Flaş Gelişme

12 Ağustos 2016
PAYLAŞ
Rize Havalimanı'nda Flaş Gelişme
Denize dolgu ile yaşama geçirilen Rize Havalimanı 8 Eylül'de ihaleye çıkıyor...

Türkiye'de deniz dolgu ile hayata geçirilen ikinci havalimanı ihaleye çıkıyor. Pazar ilçesi Yeşilköy Köyü ile Kız Kulesi mevkisi arasında inşa edilecek olan Rize Havalimanı'nun 750 milyon TL'ye mal olması bekleniyor.

Rize Havalimanı kıyıdan 26 ila 32 metre uzaklıkta 266 hektarlık dolgu alanı üzerinde inşa edilecek. Derinliğin fazla olduğu için Ordu Giresun Havalimanı'ndan kullanılan dolgu malzemesinden 3 kat daha fazlasının kullanılması öngörülüyor.Rize Havalimanı'na 45 metre genişliğinde ve 3 bin metre uzunluğunda pist ile apron yapılacak. Saatte 36 uçağın iniş kalkış yapabileceği Rize Havalimanı'nı yolcu uçaklarına, kargo uçaklarına, kompozisyon sınıfı D, türbülans sınıfı ağır, kalkış ağırlığı 150 bin kilogramdan fazla olan uçaklara ev hizmet verecek.

8 Eylül'de İhaleye Çıkıyor
8 Eylül'de ihaleye çıkarılacak olan Rize Havalimanı'nın ilk olarak deniz dolgusu, pist, apron, taksirut, çevreyolu, emniyet tel örgüsü, mendirek, PAT sahaları ve çevre aydınlatma işleri gerçekleştirilecek.

2 Yıl 9 Ayda Tamamlacak
Rize Havalimanı'nda altyapı işleri bittikten 150 milyon TL yatırımla terminal binalarını kapsayan üst yapı işleri yapılacak. Rize Havalimanı’nın 2 yıl 9 ayda tamamlanması öngörülüyor.

"Rize Havalimanı'nda Flaş Gelişme" haberine ait yorum yok

Yorum Yap