Rize şehir merkezinde dönüşüm başlıyor

Rize merkezde 4 bin 174 konut için kentsel dönüşüm uygulanacak.

08 October 2020
Rize şehir merkezinde dönüşüm başlıyor Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kontrolünde belediyeler, TOKİ ve müteahhitler aracılığıyla tüm Türkiye'de sürdürülen kentsel dönüşüm ve gelişim çalışmalarıyla doğal afetlere karşı güvenli yaşam alanları oluşturuluyor. Kentsel dönüşüm, Rize'de de uygulanmaya başlandı.

Rize'nin şehir merkezinde deniz dolgusu yapılarak kazanılan alan üzerine inşa edilen ve geçtiğimiz aylarda riskli olduğu belirlenen 4 bin 174 bağımsız yapıda kentsel dönüşüm uygulanacak. Projenin ilk etabında 23 bin metrekarelik alanda belediye blokları yıkılarak yenilenecek.

KOROZYON TEHLİKESİ GÖRÜLDÜ

Habertürk'ün aktardığı habere göre, şehir merkezinde Rize İnşaat Mühendisleri Odası tarafından binalar teknik olarak incelendi ve rapor hazırlandı. Raporda 3 kat yapı izni verilen dolgu alanına mühendislik ilke ve hesaplamalarından uzak zihniyetle yüksek katlı binaların yapıldığı belirlendi. Bölgedeki yapıların deniz suyu seviyesinin altında kalan temellerinin oluşan korozyon sebebiyle zarar gördüğü belirtilirken tuzlu su altında kalan bina demirlerinin de özelliğini kaybettiği ve çapının düştüğü belirlendi.

Raporda ayrıca Rize şehir merkezindeki söz konusu alanda birkaç binanın güçlendirme ile ayakta kalabileceği, kalan kısmının ise yıkılması gerektiği ifade edildi.

UZLAŞMA ÇALIŞMALARI YÜRÜTÜLÜYOR

Çalışmalar hakkında bilgiler paylaşan Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, proje çalışmalarında sona yaklaşıldığını belirterek, "TOKİ'ye bağlı uzlaşmayı sürdürecek GEDAŞ ekibi gelecek ofislerin açacak. Belediye, TOKİ ve GEDAŞ yetkilileri esnafla kira, taşınma yardımı, satış fiyatları gibi konularda gerekli görüşmeleri yapacaklar. Bugüne kadar vatandaşın lehine olacak şekilde bu çalışmaları sürdürdük. 1970'li yıllarda suyun içerisine beton dökülerek bu binalar o günkü şartlarda yapılmış. Zamanla tuzlu suyun etkisi ile korozyona uğrayan demirler, beton ömrünü tamamlamış. Buraların hemen yıkılıp yenilerinin yapılması lazım. Bu aşamada orada bulunan mal sahiplerinin mağdur olmaması için çalışmaları yürüttüğümüzden süreç bu kadar uzadı" ifadelerini kullandı.

Önümüzdeki aylarda yıkımların başlayacağına dile getiren Başkan Metin, "Uzlaşmalar 1-2 hafta içerisinde bitince teklif usulü ile ihalesi yapılarak inşaata başlayacağız. 1- 2 yıl sonra daha güzel bir Rize'yi görmek için herkes taşın altına elini soksun istiyoruz. Ticari anlamda kat kat daha fazla ticari sirkülasyonun yaşanacağı 23 dönümlük bu alanda Türkiye'nin özlediği açık bir AVM alanı oluşacak. Ayrıca Deniz Sitesi ile Taşlıdere'de bulunan 8 bloğun kentsel dönüşüme alınması ile ilgili proje çalışmaları TOKİ'de devam ediyor" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum