Rusya Krizi Konut Sektörünü Nasıl Etkileyecek?

1 Kasım seçimleri itibaren hareketlenmeye başlayan konut sektörünün şimdi de Rusya krizi ile sınavı başladı. Konut sektörü Rusya krizinden nasıl etkilenecek?

03 Aralık 2015
Rusya Krizi Konut Sektörünü Nasıl Etkileyecek?

1 Kasım seçimleri itibaren hareketlenmeye başlayan konut sektörünün şimdi de Rusya krizi ile sınavı başladı. Konut sektörü Rusya krizinden nasıl etkilenecek? İşte patronların soruya yanıtı...

Seçimler nedeni ile 7 Haziran-1 Kasım tarihleri arasını durgun geçiren inşaat sektörü 1 Kasım itibariyle hareketlenmeye başlamıştı. Tam kara bulutlar yerini güneşli havaya bıraktı derken şimdi de Rusya krizi çıktı.

ŞEÇİM BİTTİ ŞİMDİ DE RUSYA İLE SINAV BAŞLADI
Rusya ile yaşanan gerginlik konut kredisi faiz oranlarında etkisin göstermeye başladı. Seçim sonrası konut kredisi faiz oranlarında görünen düşme eğilimi tekrar artışa döndü. Bu hafta itibariyle konut kredisi faiz oranları 1.25'i gördü.

Peki bundan sonrası için beklentiler ne yönde? Konut kredisi faiz oranları ne olur, Rusya ile yaşanan gerginlik konut sektörüne nasıl yansır? İşte konuyla ilgili inşaat yatırımcılarının yeniemlak.com'a özel yaptıkları açıklama;

NAZMİ DURBAKAYIM

DÜŞME EĞİLİMİ DURABİLİR
Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı /İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım
"1 Kasım seçimleri itibariyle konut kredisi faiz oranlarında bir gevşeme olmuştu. Biz seçim sonrası faiz oranlarının birin altına düşmesini bekliyorduk. Fakat Rusya ile yaşanan düşme eğilimi durdu. Kriz süreci uzarsa kredi faiz oranları şu anki seviyelerini korur fakat çözüme ulaşırsa oranların birin altına düşmesini bekliyoruz"

SÜLEYMAN ÇETİNSAYA

SATIŞLARI OLUMSUZ ETKİLER
Artaş Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya
"Konut kredisi faiz oranlarındaki artış konut satışlarını birebir etkiliyor. Her ne sebeple olursa olsun kredi faiz oranlarındaki artış konut satışlarını düşürecektir. Çünkü bu insanların aylık giderlerini artırması anlamına geliyor."

ÖMER FARUK ÇELİK

VADELİ SATIŞLAR ARTAR
EYG Grup İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik
"Bunun kısa süreli bir dalgalanma olduğunu düşünmek istiyoruz. Bu süreçte ipotekli satışlar azalır, vadeli satışlar ise artar. Bu tür dalgalanmalar sadece konut sektöründe değil tüm sektörlerde beklemeye alır. Konut alıcısı tekrar bekleme sürecine girebilir"

ALİ DUMANKAYA

BİZE YANSIYAN BİRŞEY YOK
DKY inşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya
"Şu anda satışlara yansıyan direk bir durum yok. Rusya Türkiye'ye belli bir yaptırım gayretinde. Türkiye bu konuda tedbirini alacaktır. Bu konunun 1-2 ay içinde çözüleceğini düşünüyorum. Konut sektörünü zaten orta ve uzun vadeli düşünmek lazım"

TURGAY TANES

PİYASAYI DURDURMAZ AMA OLUMSUZ ETKİLER
İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes
"Seçim sonrası belirsizlik ortadan kalkınca satış ofislerinde ciddi hareketlilik başlamıştı. Tüketicinin bekle gör olan tarafı alıma geçmişti. Bizim sektör konut kredisi faiz oranlarına çok duyarlı. Oranlardaki hareketlenme direk satışa yansıyor. . Bu yükselme piyasayı durdurmaz ama bir miktar olumsuz etkiler. Hesabını ucu ucuna yapan kitle için bu hesabın şaşması demek. Bu kitle alımını beklemeye alabilir"

VADE FARKSIZ TAKSİTLİ KONUT PROJELERİ İÇİN TIKLAYINIZ

HABER: Şengül KIRMIZITAŞHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.