Samsun'da 2 milyar TL'lik dönüşüm uygulanacak

Samsun'da kentsel dönüşüm heyecanı yaşanıyor. İşte Canik Yeni Mahalle'de uygulanacak projenin detayları…

09 June 2020
Samsun'da 2 milyar TL'lik dönüşüm uygulanacak Türkiye genelinde doğal afetlere karşı güvenli yaşam alanları oluşturma ve çarpık kentleşmenin önüne geçme adına sürdürülen kentsel dönüşüm ve gelişim çalışmaları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kontrolünde belediyeler tarafından yürütülüyor.

Samsun'da da kentsel dönüşüm çalışmaları sürdürülüyor. Çalışmalar hakkında bilgiler veren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Bakanlık tarafından yürütülen Yeni Mahalle, Kıranköy ve Gülsan Sanayi Sitesi'nin kentsel dönüşüm projelerinin 2020 yılında ihale edilerek inşaatına başlanacağını ifade etti.

EMLAK KONUT İMZASI TAŞIYACAK

AA'nın aktardığı habere göre, Canik Yeni Mahalle Kentsel Dönüşüm Projesinni Emlak Konut GYO tarafından yapılacağını belirten Başkan Demir, "Yeni Mahalle'de 77 dönümlük rezerv alanda 2 Haziran'da Emlak Konut ihaleyi yaptı sözleşmeyi firmayla bitirdi. Şu anda orada inşaat başlıyor. 676 adet konut var. Bu inşaat devam ederken Canik'in diğer mahallelerindeki dönüşecek alanlardaki mülkiyetleri buraya kaydıracağız. 2021 yılının sonuna tamamlamayı hedefliyoruz. Bu proje muhtemel Canik'teki tüm dönüşümü sağlamış olacak" şeklinde konuştu.

KIRANKÖY PROJESİ İHALE AŞAMASINDA

Kıranköy Kentsel Dönüşümü Projesi'nin Ağustos ayına kadar ihale edileceğini aktaran Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, bu proje kapsamında bin 400 konutun hayata geçirileceğini açıkladı.

Bu projenin ihale sürecinde olduğunu belirten Demir, "Bu ayın içerisinde inşallah ihale günü alınacak. Muhtemelen Ağustos ayından önce de oranın ihalesi gerçekleştirilmiş olacak. Oradaki alanımız 84 dönüm. Yol kenarına doğru ticari bölümleri var. Mimari olarak yoğunluğu az tuttuk. Projeyi ihale ettiğimizde bizim Samsun'un merkezindeki saydığımız mahallelerin tamamına doğru kentsel dönüşümü yukarıdan aşağıya yaygınlaştırarak geleceğiz. Hastanebaşı, Kökçüoğlu, Zeytinlik, Anadolu Mahallesi, Fatih Mahallesi, Kadıköy, o bölgelerden aşağı görüşmeleri yaparak oralardan mülkiyetler taşıyacağız. Mülkiyet taşıdıkça, boşaldıkça mevcut mahallelerin üzerinde plan çalışmalarıyla, projelerle yaygınlaşacak. 2022 yılında bu 1400 konutun mahallelerdeki görüşmeleri ve taşınmasını inşallah bitirmiş olacağız" ifadelerini kullandı.

BAKANLIK HAYATA GEÇİRECEK

Samsun'daki Yeni Mahalle, Kıranköy ve Gülsan Sanayi Sitesi kentsel dönüşüm çalışmalarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirileceğini belirten Başkan Demir, "Bu projeleri yalnızca 14 aylık bir zaman diliminde gerçekleştiriyoruz. Proje büyüklükleri ortada. Yaklaşık 2 milyar liranın üzerinde yatırım gelecek ve Samsun'daki belediyelerimizin cebinden bir kuruş para çıkmadan yapıyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bu işin mimarıdır. Sanıyorum Samsun'un hayatına damga vuracak bir bakanımız olacak. Bu projelerin Samsun'u nereden nereye taşıdığının birlikte şahidi olacağız" diye konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum