Seçimden Sonra Konut Satışları Artacak

30 Ekim 2015
PAYLAŞ
Seçimden Sonra Konut Satışları Artacak

Eskidji Gayrimenkul Ankara Merkez Bölge Ortağı Köksal Ünal, seçimlerle beraber hükümetin kurulması piyasalara güveni sağlayacağını ve bununla beraber konut satışlarının tekrar yükselişe geçeceğini beklediklerini açıkladı...

Eskidji Gayrimenkul Ankara Merkez Bölge Ortağı Köksal Ünal konut satışlarında Eylül ayında yaşanan düşüşü değerlendirdi. Ünsal, seçimler sonrası hükümet kurulamaması, artan siyasi istikrarsızlık, faizlerde yükseliş ve tırmanan terör ve kaos ortamının konut satışlarındaki düşüşte etkili olduğunu söyledi. Sektörde bu yıl genelde yüksek oranda canlılık yaşandığını ifade eden Ünal, Eylül ayında satışların uzun bir dönemin ardından ilk kez eksiye geçtiğini ve geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20,1 oranında bir düşüş yaşandığını belitti.

2015’in konut piyasasında canlı bir yıl olduğunun görüldüğünü bildiren Ünal, 2014’ün ilk dokuz aylık dönemde toplam 831 bin 932 olan konut satışlarının bu yılın aynı döneminde yüzde 12,6’lık bir artışla 936 bin 615 olarak gerçekleştiğinin altını çizdi. Ünal, “2015 yılında özelikle 7 Haziran seçimleri sonrası bir hükümet formülünün hayata geçirilememesi yüzünden artan siyasi istikrarsızlık ve kaos ortamı, faizlerde yükseliş, tırmanan terör olayları ve yeniden seçim kararı gibi tüm negatif etkenlere rağmen konut sektörü geçen yılın aynı ilk dokuz aylık dönemine göre yüzde 12, büyüyerek büyük bir başarı göstermiştir. 1 Kasım seçimleri sonrası oluşacak tek başına iktidar veya bir koalisyon hükümetinin kurulmasıyla piyasalarda oluşacak güven, dövizin bir miktar gevşemesi ve faizlerdeki düşüşlerle konut satışlarının tekrar atağa kalkacağını beklemek yanlış olmaz. 2015 yılı Ekim, Kasım, Aralık verileri de elimize ulaştığında; özelikle Kasım ve Aralık satışlarındaki artışlar sektöre olan güveni tekrar yerine getirecektir.” dedi.

İHA


"Seçimden Sonra Konut Satışları Artacak" haberine ait yorum yok

Yorum Yap