Sektör temsilcilerinden kentsel dönüşüm çağrısı

İstanbul'daki kentsel dönüşüm çalışmaları için sektör temsilcilerinden açıklamalar geldi.

28 September 2019
Sektör temsilcilerinden kentsel dönüşüm çağrısı Geçtiğimiz gün Marmara Denizi Silivri açıklarında meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depremin yankıları sürüyor. Depremde can kaybı olmazken olası büyük İstanbul depremi için birçok anlamda önemli mesajlar verdiği belirtiliyor.

Yaşanan depremden sonra megakent İstanbul'daki kentsel dönüşüm çalışmalarının önemi gündeme geldi. Dünya'nın aktardığı habere göre, sektör temsilcileri kentsel dönüşüm çağrısında bulunurken sağlıklı kentsel dönüşümün önemi vurgulandı.

Türk Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, depreme sıfır tolerans gösterilmesi gerektiğini belirterek, "Deprem ülkemiz gündemine giren kentsel dönüşüm sürecinin, depreme dayanıklı kaliteli yapıların ve doğru müteahhidin önemini bir kez daha ortaya koydu. Başlatılmış olan sürecin, depreme karşı sıfır toleransla sağlıklı biçimde sürdürülerek en kısa sürede tamamlanması büyük önem taşıyor" ifadelerini kullandı.

"DAYANIKLI KONUTLAR ÜRETMEK ŞART"

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Başkanı Ferdi Erdoğan ise kentsel dönüşümde güçlendirme çalışmalarının önemine değinerek, "İMSAD olarak Türkiye'de riskin deprem değil güvensiz yapılardan kaynaklandığını bir kez daha hazırlatmak isteriz. Tüm binaları yıkıp yeniden yapamayacağımıza göre, kentsel dönüşüm sürecinde binaları depreme karşı güçlendirme çözümünü iyi değerlendirmeliyiz. Mevcut imarlı binaların güçlendirilmesi ya da yıkılıp yeniden yapılması modelini unutmamalıyız. Dayanıklı tüketim malları için yapılan sorgulamayı binalar ve konutlar için de yapmak şart" diye konuştu.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE YENİ DÖNEM

GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, kentsel dönüşüm fırsatını iyi değerlendirilmesinin gerektiğini belirterek, "Depreme karşı binalarımızı güçlendirmeli, güvenli, sağlıklı, kaliteli yapılaşma anlayışıyla hareket etmeli ve kentsel dönüşüm sürecini iyi değerlendirmeliyiz. Ayrıca son yasal düzenlemelerle kentsel dönüşümde yeni bir dönemin başladığını ve sürecin hızlandığını söyleyebiliriz" ifadelerini kullandı.



HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum