Sektörde kamu inşaat projeleri için fiyat farkı talep ediliyor

İnşaat sektöründe maliyet artışları sonrası tartışmalar sürüyor.

24 May 2021
Sektörde kamu inşaat projeleri için fiyat farkı talep ediliyor İnşaat sektöründe başta demir-çelik olmak üzere maliyet artışları sonrasında tartışmalar devam ediyor. Bu durum karşısında özel sektörün bazı talepleri doğdu.

Dünya'da yer alan habere göre, inşaat sektöründeki maliyet artışları hakkında değerlendirmelerde bulunan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, özel sektörün üstlendiği kamu projelerindeki maliyet yükselişlerinin karşılanabilmesini için firmalara fiyat farkının ödenmesi ya da koşula bağlı tutulmayan fesih hakkı verilmesinin sektördeki en önemli beklentilerden olduğunu ifade etti.

"DİĞER SEKTÖRLERİ DE ETKİLİYOR"

Demir fiyatlarının yanı sıra kurlarda yaşanan dalgalanmaların, koronavirüs salgın sürecinin, izolasyon tedbirleri gerekçesiyle meydana gelen işgücündeki yavaşlama ve bunun sonucunda taahhütlerdeki aksamaların inşaat sektöründe problemler oluşturduğunu belirten İTO Başkanı Aydagiç, "Bu sektördeki her gelişme, diğer sektörleri de ilgilendiren ve etkileyen, özellikle de pandemi şartlarında bu etkisini daha da fazlalaştıran bir niteliğe sahiptir" diye konuştu.

"VERGİ YÜKÜNÜN AZALTILMASI BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR"

İnşaat sektörünün rahatlamasına yönelik alınacak tedbirler üzerine görüş bildiren Aydagiç, "Kamuya iş yapan firmaların ayakta kalabilmesi için çıkarılacak fesih ve fiyat farkı kararnamesi ile hem hizmetler sıkıntısız yürümeye devam edecek, hem de kamunun bilahare daha maliyetli alımlarının önüne geçilecektir. Diğer yandan stopaj ve KDV tevkifat oranlarında yapılan artışların firmalar üzerindeki baskıyı artırdığı da göz önüne alınarak sektör üzerindeki vergi yükünün azaltılması büyük önem taşımaktadır" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum