"Sektörde yeterlik sınıflandırmasına ihtiyaç var"

Türkiye Müteahhitler Birliği'nin raporunda sektöre dair çarpıcı analizler yer aldı.

14 October 2020
"Sektörde yeterlik sınıflandırmasına ihtiyaç var" Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) tarafından aylık yayınlanan sektör raporunda, inşaat sektörünün son durumu ve gelecek beklentilerine yer veriliyor. TMB'nin Ekim 2020 İnşaat Sektörü Analizi Raporu yayınlandı. Raporda, "Küresel Ekonomide 'Kas Kaybı' Artıyor: Yeni Normal Ne Olacak?" başlıklı analize yer verildi.

Söz konusu raporda sektörün yurtiçinde yapılanmasının tamamlanması ve sürdürülebilirliğin sağlanması ihtiyacının sürdüğüne değinildi. Ayrıca pazarlık usulüyle gerçekleştirilen ihalelerin azaltılması gerektiği belirtilirken, "Kamu İhale Kurumu'nun Kamu Alımları İzleme Raporu'na göre; yılın ilk 6 ayında 4734 Sayılı Kanun kapsamında yapılan ihalelere ait sözleşme bedeli toplamı 67,7 milyar TL olmuştur. Bu bedel kapsamında pazarlık usulü ile yapılan alım tutarı 13,9 milyar TL'dir. Salgın koşullarında gerileyen kamu alımlarında pazarlık usulüyle yapılan ihalelerin aldığı pay halen yüksektir. Yılın ilk yarısında bu oran, tutara göre yüzde 20,6, miktar olarak yüzde 25,5'tir. Aynı dönemde kanunun 21/b maddesi kapsamında ihale edilen 465 adet yapım işinin sözleşme bedeli ise toplam 7,1 milyar TL (pazarlık usulü ile yapılan kamu alımlarının yüzde 51'i) olmuştur" ifadelerine yer verildi.

YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ

TMB'nin Ekim 2020 sektör raporunda, 3 Ekim 2020'de 'Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmelik'teki değişikliğe de değinildi. İş deneyimi, teknik ve mali yeterliklerine göre daha önce 9 gruba ayrılmış olan müteahhitler için sınıf sayısı yönetmelik değişikliğiyle 15'e çıktığı hatırlatıldı. Söz konusu yönetmelik değişikliğinin geçici yetki belgesi kapsamının genişletilmesi ve yeterlik kriterlerinin düşürülmesi gibi değişikliklerin geçmiş kötü deneyimler ile mağduriyetlerin tekrarına neden olabileceği endişesini ortaya çıkardığı belirtilirken, "Projelerin gerektirdiği teknik ve mali yeterliklere sahip olmayan müteahhitlerin iş üstlenmekte olduğu ve mevcut denetim mekanizmasında bazı eksikler bulunduğu izlenirken, bu çerçevede sektörde etkin bir yeterlik sınıflandırmasına ihtiyaç olduğu ortadadır. TMB, bu görüşü ilgili tüm platformlarda dile getirdiği gibi söz konusu mevzuat değişikliği ile ilgili çalışmalar sırasında da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na iletmiştir" ifadeleri kullanıldı.

SEKTÖRDE MALİYETLER ARTIYOR

TMB tarafından hazırlanan raporda finansal gelişmelere de yer verildi. Türkiye'de piyasa faiz oranlarının yükselme eğiliminde olduğu belirtilirken iç ve dış piyasalardaki gelişmeler paralelinde dalgalı bir seyir izleyen döviz kurunun da sektörde fonlama maliyetlerini arttırma riskini ortaya çıkardığı ifade edildi. Salgının da etkisiyle inşaat sektöründe ödenek yetersizliğinin gittikçe kötüleştiği, maliyet artışları ve döviz kurundaki yükselişin eklenmesiyle oldukça zor bir dönemden geçildiği belirtildi.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum