Sektörel Güven Endeksleri Ağustos 2015!

26 Ağustos 2015
PAYLAŞ
Sektörel Güven Endeksleri Ağustos 2015!

TÜİK, 2015 yılı Ağustos ayının sektörel güven endeks raporunu açıkladı. İşte sektörel güven endeksleri Ağustos 2015...

Türkiye İstatistik Kurumu, ağustos ayına ilişkin sektörel güven endekslerini yayımladı.

Buna göre, temmuzda 101,37 olan hizmet sektörü güven endeksi, ağustosta 100,65 değerine düştü. Hizmet sektörü güven endeksindeki azalış, gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talebin artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Son üç aylık dönemde iş durumunun iyileştiğini ve hizmetlere olan talebin arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise arttı.

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE GÜVEN ENDEKSİ DÜŞTÜ

Ağustos ayında, mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi yüzde 0,7 azaldı. Geçen ay 82,70 olan inşaat sektörü güven endeksi, ağustosta 82,10 değerine geriledi.

İnşaat sektörü güven endeksindeki azalış, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısında artış bekleyen girişim yöneticisi sayısı ise arttı.

İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi yüzde 4,9 ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 2,1 artış gösterdi.


"Sektörel Güven Endeksleri Ağustos 2015!" haberine ait yorum yok

Yorum Yap