Sel ve taşkın riski taşıyan konutlar boşaltılacak

İklim değişikliğinin etkilediği yapılar da riskli yapı olarak kabul ediliyor.

26 February 2020
Sel ve taşkın riski taşıyan konutlar boşaltılacak Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, iklim değişikliği nedeniyle sel ve taşkın tehlikesinin bulunduğu alanlardaki konutların tahliye edileceğini ve bu alanlarda yaşayan vatandaşların rezerv konutlara taşınacaklarını açıkladı.
AA'nın aktardığı habere göre, iklim değişikliği nedeniyle yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler veren Bakan Kurum, son olarak Karadeniz Bölgesi için hazırladıkları 15 maddelik eylem planının 2019'un Temmuz ayında açıkladıklarını hatırlattı. Bakan Kurum, bu çalışmalar kapsamında 81 il için ayrı ayrı yerel iklim değişikliği eylem planları hazırlandığını aktardı.

KARADENİZ'DE 15 BİN REZERV KONUT

Tüm ülkelerin iklim değişikliğiyle mücadele etmek amacıyla ciddi adımlar atmak zorunda olduğunu belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Deprem ülkemizin nasıl bir gerçeğiyse dünyamızın en önemli gerçekleri arasında da şu an iklim değişikliği ve iklim değişikliği ile ilgili mücadele var. Artık aşırı seller, yağışlar, heyelanlar, hortum olayları gibi daha önce hiç görmediğimiz olayları ülkemizde yaşar hale geldik" ifadelerini kullandı.

Karadeniz'de iklim değişikliği ile ilgili eylem planı çerçevesinde 15 bin rezerv konut üretilmesi sürecinin başladığını açıklayan Bakan Kurum, "Karadeniz Bölgesi'nde Trabzon, Artvin, Rize, Giresun, Araklı'da çalışmalarımızı yürütüyoruz ve bu çerçevede konut üreterek afet anında selden, heyelandan, etkilenecek yapıların taşınması adına bu rezerv konutlarımızı kullanıyoruz. İklim değişikliği noktasında etkilerini hissedeceğimiz şehirlerde taşkın riski taşıyan alanlardaki konutları boşaltıyoruz" diye konuştu.

MERİÇ-ERGENE HAVZASINDA 975 RİSKLİ YAPI

Diğer bölgelerde yürütülen çalışmalar hakkında da konuşan Bakan Kurum, "Marmara Bölgesi Meriç-Ergene havzasında yer alan Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli illerimizde bu anlamda tespit ettiğimiz 975 riskli binamız var. Bu binalara ilişkin tedbirleri almak ve burada iklim değişikliğiyle ilgili mücadelede kararlı bir duruş sergilemek adına sürecimizi yürütüyoruz ve bunu tüm Türkiye'ye yayacağız. İklim değişikliği ile mücadele noktasında şehirlerimizi hazır hale getirecek adımları atacağız" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum