Seyhan Döşeme Mahallesi'nde dönüşüm başlıyor

Adana'nın Seyhan ilçesinde kentsel dönüşüm projesi planlanıyor.

10 February 2020
Seyhan Döşeme Mahallesi'nde dönüşüm başlıyor Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kontrolünde tüm Türkiye'de sürdürülen kentsel dönüşüm çalışmalarıyla doğal afetlere karşı güvenli ve modern yaşam alanları kazandırılıyor. Kentsel dönüşüm, büyükşehir belediyeleri ve ilçe belediyeleri tarafından sürdürülüyor.

Geçtiğimiz aylarda sel felaketinin yaşandığı Adana'nın Seyhan ilçesinde kentsel dönüşümün önemi gün yüzüne çıkmıştı. Seyhan'da uzun zamandır kentsel dönüşümün planlandığı Döşeme Mahallesi'nde beklenen çalışmalar başlıyor.

AA'nın aktardığı habere göre, Seyhan Belediyesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Döşeme Mahallesi'nde yaklaşık 110 dönüm alanda 1070 hak sahibinin bulunduğu tescilli binaların korunarak, eski binaların yıkılıp sosyal donatıların da yer aldığı kentsel dönüşüm projesinin planlandığı duyuruldu.

ESKİ MAHALLE KÜLTÜRÜ KORUNACAK

Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, mahalle sakinlerine kentsel dönüşüm projesi hakkında bilgiler veren bir toplantı düzenledi. Toplantıda konuşma yapan Başkan Akay, yıpranmış yapıların sel, deprem gibi doğal afetlerde yıkılma riski taşıdığını ve bu yapıların kentsel dönüşüm projeleriyle mahalle kültürü yok olmadan yenilenmesi gerektiğini ifade etti.

Döşeme Mahallesi'nin uzun zamandır kentsel dönüşüm beklediğini aktaran Başkan Akay, "Can ve mal güvenliği için risk taşıyan binaları, güvenli binalarla yenilemek istiyoruz. Temel amacımız, mahalle kültürünü yok etmeden, halkı mağdur etmeden yeni bir kent oluşturmak. Mahallede, yeni Arkeoloji Müzesi'nin yapılmış olması ve tescilli binaların varlığı, mahalleyi özel bir bölge olmaya aday yapıyor. O nedenle bu değerleri koruyarak öyle bir şey yapmalıyız ki, hem şehre bir güzellik katsın, hem halk mağdur olmasın, hem de mahalle kültürü yok olmasın. Bu konuda halkın taleplerini de göz önünde tutarak çalışmaları sürdürüyoruz" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum