Silivri ve Avcılar'da her 4 binadan sadece 1'i sağlam

İBB'nin olası depreme karşı riskli ilçelerdeki tarama çalışmaları sürüyor.

09 January 2021
Silivri ve Avcılar'da her 4 binadan sadece 1'i sağlam İstanbul'da olası büyük depreme karşı hazırlık çalışmaları sürüyor. Megakentte riskli yapıların bir an önce sağlıklı yapılara dönüşümü noktasında tüm ilçelerde çalışmalar yapılıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) deprem tehlikesine karşı daha riskli olduğu belirlenen ilçelerden başladığı tarama çalışmaları devam ediyor. Bu ilçelerden gelen sonuçların pek de iç açıcı olmadığı görülüyor.

İBB'nin Aralık 2020 yayınında, İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Tayfun Kahraman, yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

PİLOT BÖLGELERDE ÇALIŞMALAR BİTİRİLDİ

İBB tarafından Silivri ve Avcılar ilçelerinde 23 Temmuz'da başlayan tarama çalışmaları tamamlandı. Pilot bölge olarak belirlenen bu ilçelerde çalışmaların sona ermesiyle tüm ilçelerde tarama çalışmaları başlatıldı.

Pilot bölgelerde yapılan çalışmalar hakkında konuşan Tayfun Kahraman, Avcılar ve Silivri ilçelerinde yapıların yüzde 10'unun 7 ve üzeri bir depremde yıkım riski taşıdığını, yüzde 15'inde ise çok ağır hasar beklendiğini belirterek bu ilçelerde binaların yaklaşık yüzde 20 ila 25'inde göçme riskinin olduğunu ifade etti.

Avcılar ve Silivri'de taranan binaların yüzde 50'sinin ise güçlendirilerek elden geçirilmesi gerektiğinin altını çizen Kahraman, taranan binaların sadece 4'te 1'inin olası bir depremde sağlıklı şekilde ayakta durabileceğini dile getirdi.

DÖNÜŞÜMDE MALİYETİ DÜŞÜRMEK ADINA ÇALIŞMA YAPILIYOR

İstanbul ilçelerinde yapılacak bina tarama sonuçlarına göre kentsel dönüşümde vatandaşlara yol haritası sunulacağını belirten İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Tayfun Kahraman, "Kentsel dönüşüm sürecini İstanbullular için kolaylaştırmayı hedefliyoruz. Afetlere karşı sağlıklı bir İstanbul yaratabilmek için İBB olarak desteğe hazırız. Uzun vadeli ve uygun koşullardaki bir finans modeli üzerine çalışıyoruz. Bunun yanında dönüşüm ve güçlendirmelerdeki maliyetleri düşürmek için de çeşitli modeller geliştiriyoruz. Diğer yandan, mevzuatta yapılması gereken düzenlemeler içinse Türkiye Büyük Millet Meclisine notlarımızı iletiyoruz. Bina taramaları çalışmamız ile tek tek tespitleri yapıyor; bununla birlikte çözüme giden yollar üzerine de kapsamlıca çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum