Silivri'de 223 bina dönüşüme alındı

İstanbul'un deprem riski en yüksek ilçelerinden Silivri'de kentsel dönüşüm büyük önem taşıyor.

05 November 2020
Silivri'de 223 bina dönüşüme alındı İzmir'de geçtiğimiz hafta meydana gelen depremden sonra gözler İstanbul'a da çevrildi. Olası büyük deprem öncesi ilçelerde kentsel dönüşüm çalışmaları hızlandı. Deprem tehlikesi yüksek olarak gösterilen ilçelerden olan Silivri'de de kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor.

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, belediyenin Kasım ayı meclis toplantısında sürdürülen kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Silivri'de Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi hazırlıklarının tamamlanma aşamasında olduğu bilgisini paylaşan Yılmaz, bu belgenin depremle mücadelede yol haritası oluşturacağını ifade etti.

"VATANDAŞLARDAN DESTEK BEKLİYORUZ"

Silivri'de insan odaklı kentsel dönüşümün yürütüldüğünden bahseden Başkan Yılmaz, bu süreç içerisinde vatandaşlardan anlayış ve destek beklediklerini dile getirdi.

Silivri'nin birçok noktasında zemin etütleri yapılmadan imara açılan alanların risk taşıdığına dikkat çeken Yılmaz, "Silivri'nin jeolojik zemin yapısı açısından riskli alanları var. 16 bin 500 hektarlık imara açık alanın birçok yeri, sahil ve merkez dâhil jeolojik etütleri yapılmadan imara açılmış. Bununla ilgili de Büyükşehir Belediyesiyle çok ciddi toplantılar yaptık. İBB dedi ki, 'Biz Silivri'nin mikrobölgeleme çalışmasını yapacağız.' İhalesi 6 ay sürer, 1 buçuk yıl da çalışması sürer. Etti 2 yıl. Biz bunu beklemedik. Silivri Belediyesi olarak şu an sahil bölgesinin ve taşkın alanların zemin etütlerine başladık. Taşkın alanında bulunan bir binanın içerisinde oturuyorsunuz. 5 katlı bir binanız var. Şu an siz isteseniz bile o binayı yıkıp yerine yeni bir bina yapamıyorsunuz. O tabutlukta oturmaya devam ediyorsunuz. Vatandaşlar geliyor, 'Biz binamızı kendimiz yıkıp kendimiz yapacağız, size de ihtiyacımız yok' Ama biz de şunu söylüyoruz, 'Taşkın alandasınız, yıktığınız an yerine yenisini yapma şansınız yok' diyoruz. Bu da çok hızlı bir şekilde çözüm bekleyen bir konu. Onun için biz bununla ilgili kentsel dönüşüm çalışmaları ve imar planı çalışmalarını beraberinde götürüyoruz" ifadelerini kullandı.

Vatandaşların belediyeye başvurduğu 258 binada incelemeler yapıldığından bahseden Başkan Yılmaz, "Bakanlığın yaptığı incelemeler neticesinde bu binaların birçoğuna yıkım kararı çıkmış. 223 binada onayımızla dönüşüm süreci başladı. Burada vatandaşlarımızdan anlayış bekliyoruz. Bakanlığın çürük, yıkılması lazım, oturamaz dediği bina için bize gelip, 'Binamızı niye yıkıyorsunuz' diye feryat figan ediyorlar. Biz insan odaklı ve insan hayatını önemseyen bir anlayışla bu binaları yasanın verdiği yetki çerçevesinde yıkmaya devam edeceğiz. Onun için tekrar söylüyorum, deprem konusunda tüm siyasi partiler, siyasi mülahazalardan bağımsız bir şekilde Silivri Belediyesi'ne ve Silivri Meclisine destek olmaları gerekir" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum