Silivri'de yeni kentsel dönüşüm projesi başlıyor

Dönüşüm çalışmalarına hız veren Silivri Belediyesi, Varnalı Konutları bölgesinde çalışmalara başlıyor.

05 January 2021
Silivri'de yeni kentsel dönüşüm projesi başlıyor İstanbul ilçelerinde olası depreme karşı hazırlık çalışmaları sürüyor. Deprem tehlikesine karşı en riskli ilçeler arasında gösterilen Silivri'de kentsel dönüşüm çalışmaları hız kazandı.

Silivri Belediyesi olarak Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi'ni aldıklarını ve kentsel dönüşüm çalışmalarına başladıklarını belirten Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, "Deprem gerçeği 2019 depremi ile beraber iyice kendini hissettirdi. 21 yıldır hem İstanbul hem Silivri orta yerde duruyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın tüm il ve ilçe belediyelerinden istediği ‘Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi' diye bir belge var. Bu belge ile şehrin tüm afet risklerine karşı ne durumda olduğu, zemin etütleri, binaların yapı stoku, kısacası şehrinizin MR'ı çekiliyor. Biz göreve geldiğimizde bakanlığın istediği fakat bir önceki yönetim tarafından bu konuda hiçbir çalışma yapılmamış olan Kentsel Dönüşüm Strateji Belgemizin ihalesini yaptık ve şuan itibarı ile de bitirdik" diye konuştu.

İBB İLE İŞ BİRİLİĞİ

İBB Deprem Risk Yönetim ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı ile Silivri Belediyesi ekiplerinin toplantılar yaptıklarından bahseden Başkan Yılmaz, "Şu an ilçemizde İBB ekipleri bir tespit niteliğinde ön çalışma yapıyorlar. Ben depremle ilgili yapılan tüm çalışmaları kıymetli buluyorum. İBB ile bu konuda işbirliği içerisindeyiz. Tespit yapılırken, karot alınmadığı için hukuki olarak da bir bağlayıcılığı yok. Gözlemsel olarak ve bir takım aletler ve teknik donanımların yardımı ile vatandaşlara ‘Binanız risklidir' veya ‘Risk oranı şudur' diye bilgi veriyorlar. Kimsenin izin vermediği bir yere de girilmiyor. Artık herkesin deprem ve binasının gerçekleri ile yüzleşmesi gerekiyor. Bundan kaçarak bir yer varamayız. Hem Silivri Belediyesinin hem İBB'nin yaptığı tespitlere önem versinler" ifadelerini kullandı.

68 KONUTLUK YENİ PROJE

Silivri Belediyesi olarak kentsel dönüşüm çalışmaları için bünyelerinde SİLTAŞ adında şirket kurduklarını belirten Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, "Eski Varnalı Konutları diye bilinen alanda 68 konutlu bir kentsel dönüşüm projesini Silivri Belediyesi'nin şirketi ile yapacağız. 4 tane konutu elinde bulunduran bir mal sahibi yazışmalarla yasal süreci 6 ay uzattı. Yıkım aşamasına geldik. Önümüzdeki günlerde Varnalı Konutları'nın yıkımını ve 68 tane konutun kentsel dönüşümünü Silivri Belediyesi'nin eliyle yapmış olacağız. KİPTAŞ'tan kentsel dönüşüm anlamında da Silivri'de bir proje yapmalarını istiyorum. Vatandaşlarımız gerçeklerle yüzleşmekten korkmasınlar, İBB ekiplerine, Silivri Belediyesi ekiplerine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekiplerine zorluk çıkarmamalarını rica ediyorum" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Kentsel dönüşümde özel hesaptan, yeni kredi desteği

Kentsel dönüşümde özel hesaptan, yeni kredi desteği

Kentsel dönüşüm kapsamında hak sahipleri için yeni düzenleme yapıldı. Resmi Gazete'de yayımlanan Cum

03 June 2022


Kentsel dönüşüm desteği artıyor: 1,2 milyar lira kira yardımı

Kentsel dönüşüm desteği artıyor: 1,2 milyar lira kira yardımı

Kentsel dönüşüm çalışmaları tüm yurtta sürüyor. Riskli yapıların dönüşümü için yatırım değeri 110 mi

07 February 2022


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum