Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye 240 Milyar Dolarlık Teklif

05 Ocak 2016
PAYLAŞ
Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye 240 Milyar Dolarlık Teklif

5 yıl içinde 2 milyon sosyal konut yapılmasını hedefleyen Suudi Arabistan, TOKİ ve Emlak Konut'a işbirliği talebinde bulundu...

Suudi Arabistan'da halkın konut ihtiyacının karşılanması için yaklaşık 1.5 - 2 milyon sosyal konut yapılması hedefleniyor. Konut ihtiyacının karşılanması için rotayı Türkiye'ye çeviren yetkililer 2 ay önce TOKİ ve Emlak Konut ile görüşerek işbirliği teklifinde bulundu.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, ilk teması 1 yıl önce gerçekleştirdiklerini ve yetkililerin 2 ay önce yeniden ziyarete geldiklerini belirtti. Kurum, "5 yıllık süreç içinde, 1.5-2 milyon konut yapmayı planladıkları için dünya çapında araştırma yapıyorlar. Biz de onlara sistemimizi ve iş modellerimizi anlattık" dedi.

300 milyon metrekare inşaat yapılması planladığını söyleyen Kurum, alt gelir grubu dairelerin minimum net 150 metrekarede, orta gelir grubu dairelerin ise 250 metrekareden başlayacağını açıkladı. Kurum, bu hesaplamaya göre iş hacminin 240 milyar dolar olacağını söyledi.

TOKİ Başkanı M. Ergün Turan ise sistem hayata geçerse Türkiye'deki müteahhitlik sektörünü bir şemsiye altında toplayacaklarını ve işi alıp firmalarla paylaşacaklarını açıklamıştı.


"Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye 240 Milyar Dolarlık Teklif" haberine ait yorum yok

Yorum Yap