Tarihi çarşı esnafını “Kuru”tan çile bitmiyor!

19 Ağustos 2015
PAYLAŞ
Tarihi çarşı esnafını “Kuru”tan çile bitmiyor!

Tarihi Rami Kuru Gıda Hali 4 yıldır Kayabaşı'ndaki yeni yerlerine taşınmayı bekliyor. İşte son durum...

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ

Tarihi Rami Kuru Gıda Hali esnafının 4 yıllık bekleyişi devam ediyor. Kayabaşı'ndaki yeni yerlerine taşınmak için paralarını ödeyip Rami'deki dükkanlarını boşaltan esnaf, 4 yıldır yeni yerlerine taşınmayı beklerken diğer yandan da Rami Kışlası'ndaki boşalttıkları dükkanlara işgaliye parası ödüyor.

28 yıl önce Tarihi Rami Kışlası'na geçici olarak taşınan Rami Kuru Gıda Hali, o tarihten bu yana taşınmayı bekliyor.

20 Eylül 2011'de İstanbul Gıda Toptancıları Derneği (İGTOD) ile Toki iştiraki Emlak Planlama İnşaat Yönetimi (EPP) arasında anlaşma imzalanmıştı.

640 dönüm için 32 milyon TL ödediler
Rami Kuru Gıda Hali esnafı 640 dönüm için toplam 32 milyon TL ödeme yaptı. Küçük dükkanlar için 92 bin TL, büyük dükkanlar için ise 180 bin TL ödeme yapıldı.

Dükkanlarından oldular üstüne bir de para ödüyorlar
Fakat 4 yıllık süre içinde Kuru Gıda Hali'nin Kayabaşı'ndaki yeni yerlerinde herhangi bir çalışma başlamadı. Esnaf dükkanından olduğu gibi üstüne bir de Rami'deki boşalttıkları dükkanlar için işgaliye parası ödüyorlar.

Kayabaşı projesi ne durumda?
Emlak Planlama İnşaat Yönetimi'nden (EPP) aldığımız bilgiye göre proje çalışmaları bitti. Şu anda Kayabaşı'ndaki proje alanın yeni plan çalışmaları yapılıyor. 3-4 ay kadar sürmesi beklenen sürecin ardından çalışmalara start verilecek.


"Tarihi çarşı esnafını “Kuru”tan çile bitmiyor!" haberine ait yorum yok

Yorum Yap