TOKİ ve Emlak Konut GYO’dan Para Ödüllü Proje Yarışması

TOKİ ve Emlak Konut GYO ortaklığında düzenlenen '7 İklim 7 Bölge Gelenekten Geleceğe' adlı proje yarışmasında birinci olana büyük para ödülü var.

16 Temmuz 2014
TOKİ ve Emlak Konut GYO’dan Para Ödüllü Proje Yarışması

TOKİ ve Emlak Konut GYO ortaklığında düzenlenen '7 İklim 7 Bölge Gelenekten Geleceğe' adlı proje yarışmasında birinci olana büyük para ödülü var.

Mimari mirasımızı yeniden canlandırmak ve günümüz teknolojisini gelenekten ilham alarak geleceğe taşımayı amaçlayan yarışmada projeler 15 Ekim 2014 tarihine kadar teslim edilebilecek. Yarışmaya mimarlık öğrencileri de katılabilecek.

7 iklim 7 bölge gelenekten geleceğe' sloganı ile harekete geçen TOKİ ve Emlak Konut GYO, Ulusal Mimari Proje Yarışması düzenliyor. Mimari mirasımızı yeniden canlandırmak ve günümüz teknolojisini gelenekten ilham alarak geleceğe taşımayı amaçlayan yarışma mimarlara ve mimarlık 4. sınıf öğrencilerine açık olacak.

Serbest, ulusal ve tek kademeli olarak gerçekleştirilecek yarışmada başvurular 28 Mayıs tarihi itibariyle alınmaya başladı. Projelerin 22 Ekim 2014 tarihinde jüri tarafından değerlendirilmesi ile birlikte sonuçlar günlük gazete ve internet ortamında 3 Kasım 2014 tarihinde açıklanacak.

O ŞART KALDIRILDI

Bu arada; 7 İklim 7 Bölge Gelenekten Geleceğe Ulusal Mimari Proje Yarışması, katılımcıların Marmara Bölgesi dışındaki diğer bölgelerin yarışma alanını kendi bölgelerinde var olan bir alan gibi değerlendirecek olmasından dolayı, “Mimari Proje Yarışması” olarak belirlenen yarışmanın jüri tarafından “Mimari Fikir Proje Yarışması” olarak düzenlenmesine, buna istinaden muvafakatname şartının kaldırılmasına ve sürenin uzatılarak son teslim tarihinin 15 Ekim 2014 olarak belirlenmesinin uygun olacağına karar verildi.

GELENEKSEL MİMARİYE İLHAM OLUŞMASINA TEŞVİK EDİYOR

Geçmişin belleği ve kimliğini dikkate alarak kentleri algılamanın, kentlerin geleceğini doğru kurgulamanın vazgeçilmez koşulu olduğu noktasından hareketle hayata geçirilen yarışma, günümüz koşullarına uygun yeni yapılaşmanın geleneksel mimariden ilhamla oluşmasını teşvik etmeyi amaçlıyor.

Geleneksel Türk mimarisi kent dokusu her bölgede farklılık göstermekle birlikte bu farklılıklar aynı zamanda bölgenin iklim özelikleri, insanların yaşam koşulları, gelir kaynakları, kültür ve yaşam tarzlarıyla ilişkilendiriliyor.

BİRİNCİ OLAN PROJE HAYATA GEÇİRİLECEK

Ulusal Mimari Proje Yarışması kapsamında mimarlar, 24 bin 272 metrekare alan için emsali 0.6 ile 1.35 arası olmak kaydıyla konut projesi, 5 bin 420 metrekare alan için emsali 1 olmak kaydıyla 100 kişi kapasiteli kreş ve 22 bin 515 metrekare alan için emsali 1 olmak üzere 4 artı 4 sisteme göre, 24’er derslikli ilköğretim okulu planlanması gerekiyor.

7 FARKLI BÖLGENİN TASARIMLARI YARIŞACAK

Her bölgenin kendi yerel özellikleri ve iklimine göre 7 farklı bölgenin tasarımlarını içeren yarışmada; para ödülünün yanı sıra kazanan eserler kendi bölgelerinde hayata geçirilebilecek. Kazanan yarışmacılar için 1. Ödül 150 bin lira, 2. Ödül 100 bin lira, 3. Ödül 50 bin lira olacak. Proje yarışmasında son teslim tarihi 15 Ekim 2014 olarak belirlenirken projeler Halkalı Atakent Mahallesi 221. Sokak No:5 34307 Halkalı Küçükçekmece/İstanbul adresine teslim edilecek.

YARIŞMACILARDA ARANACAK ŞARTLAR

Yasal engeli olmayan mimarlara ve mimarlık öğrencilerine açık olan yarışmaya katılabilmek için şu şartlar aranacak:

- Jüri üyelerini ve raportörleri belirleyen ve atayanlar arasından olmamak

- Jüri üyelerinin ve raportörlerle bunların birinci dereceden akrabaları, ortakları, çalışanları ve yardımcıları arasında olmamak

- Jüri çalışmalarının herhangi bir bölümüne katılmamış olmak

- Yarışma şartnamesinde öngörülen özel koşullara uymak

- İdarece satışa konulan şartnameyi alıp ismini raportöre kaydettirmek

- Yarışmayı açan idarelerde ve yarışmayla ilgili her türlü işlemi hazırlamak, yürütmek, sonuçlandırmak ve onaylamakla görevli olmamak

- Yarışmayı açan idarelerde adına hareket eden danışmanlarla bunların çalışanları arasında olmamak.

Mimarlık öğrencilerinin katılabilmesi için de, 4. sınıf olduklarını belirten ve son 1 ay içinde alınmış öğrenci belgelerini ibraz etmeleri gerekiyor.

YARIŞMACILAR BÖLGESİNİ TEMSİL EDECEK

Türkiye’nin 7 bölgesi için ayrı ayrı değerlendirilerek ödüllendirilecek olan yarışma şartnamesine göre, Marmara bölgesi dışındaki diğer bölgeler yarışma alanı olarak belirlenen alanı kendi bölgelerinde var olan bir alan gibi değerlendirecek ve o bölge için proje geliştirecek. Her bölgenin dereceye girecek projeleri kendi bölge yarışmacıları arasından seçilecektir.

SEÇKİN JÜRİ

Projeler 22 Ekim 2014 tarihinden itibaren seçkin bir jüri ekibi tarafından değerlendirilecek. Yarışmanın asli jüri üyeleri Prof Dr Sinan Mert Şener (İTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı), Dr Halil Onur (İstanbul SİT Alanları Alan Yönetimi Başkanı-Mimar), Fatma Varank (TC Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdür Yardımcısı –Mimar), Mustafa Levent Sungur (TOKİ Toplu Konut Projeleri ve Araştırma Dairesi Başkanı – İnşaat Müh), Hicran Çakmak (Emlak Konut GYO Etüt Proje Müdürü- Mimar), Y. Mimar Bünyamin Derman (DB Mimarlık), Y. Mimar Ali Reyhan Esen (Reyhan Mimarlık) olarak belirlendi.

KAZANANA 150 BİN LİRA ÖDÜL

Ulusal Mimari Proje Yarışmasını kazanan mimarlardan 1'inci olanlara 150 bin lira, 2'inci olanlara 100 bin lira, 3'üncü olanlara 50 bin lira para ödülü verilecek. Yarışmada mansiyon ödülüne hak kazananlar ise 25 bin liranın sahibi olacak. Katılan öğrencilerin eserleri ise değerlendirilerek, bu değerlendirme sonucunda 1'inci 2'inci ve 3’üncülük ödülleri toplanacak ve 5 eşdeğer ödül olarak dağıtılacak.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat