Türk İnşaat Sektörünün Yeni Hedefi Kenya Pazarı

Türk inşaat sektörü gözünü, 2015 yılında dünyanın en fazla büyüyecek 3'üncü ekonomisi olması beklenen Kenya'ya dikti.

12 Ağustos 2015
Türk İnşaat Sektörünün Yeni Hedefi Kenya Pazarı

Türk inşaat sektörü gözünü, 2015 yılında dünyanın en fazla büyüyecek 3'üncü ekonomisi olması beklenen Kenya'ya dikti.

İhracatçıların yeni gözdesi Kenya, bu sene en fazla büyüme beklenen ekonimilerden biri olarak gösteriliyor.

650 milyon dolarlık ithalat hacminden alınan payı büyütmeye çalışan Türk ihracatçılar, Kenya hükümetinin yıllık 250 bin konut hedefini fırsat olarak görüyor.

İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) Yapı Malzemeleri Komitesi, bir araştırmaya göre 2015 yılının en çok büyüyecek 3 ekonomisinden biri olması beklenen Kenya pazarındaki ihracat hacmini büyütmek adına çalışmalara başladı.

Pazardaki payını artırmak isteyen komitenin 01-04 Eylül tarihleri arasında bu ülkeye ticari heyetle gezi düzenleyi planlıyor. 2014 yılında bölgeye 45,1 milyon dolarlık ihracat yapan inşaat sektörünün hedefi ise Kenya'dan aldığı payı büyütmek...

İTHALAT HACMİ 650 MİLYON DOLAR

Kenya pazarı hakkında önemli bilgiler veren İMMİB Yapı Malzemeleri Komitesi Başkanı Serdar Urfalılar, Kenya'nın yapı malzemelerindeki ithalatının toplamda 650 milyon dolar olduğunun altını çizerek, sektörün Kenya'ya gerçekleştirdiği ihracatın çok düşük olduğunu belirtti.

YENİ YATIRIMLARA İHTİYAÇ VAR

Urfalılar, 2013 yılında 55 milyar 200 milyon dolarlık bir gayri safi milli hasıla ile Afrika'nın en büyük dokuzuncu ekonomisi olan Kenya'nın, Bloomberg tarafından yapılan bir analizde 2015 yılında en fazla büyüyecek 3'üncü ülke olacağının açıklandığını belirterek ülke nüfusunun yüzde 70'inin 35 yaş altı olduğu için bölgede sürekli yeni yatırımlara ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

KENYA PAZARINDAN DAHA FAZLA PAY

Kenya hükümetinin yıllık 250 bin konut yapma projesi olduğunu bildiren Urfalılar, “Bu projeler Türk yapı sektörü için çok büyük fırsat. Türk yapı sektörünün Kenya pazarından çok daha fazla pay alması için çabalıyoruz. Söz konusu ziyaret ile Kenya'nın ithalatından aldığımız payı çok daha yukarılara çekeceğiz. İhracatçılar üzerinde uzak algısı olan bu pazara komite olarak sektörün önde gelen firmalarının yer alacağı kısıtlı sayıdaki bir heyetle gitmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

EAC VE COMESA PAZARLARINA İHRACAT İMKANI

Kenya'nın yatırım yapmak için Afrika'daki en doğru lokasyonlarından biri olduğunu belirten Urfalılar, "Bu ülkeye yatırım yapan firmaların, 125 milyonluk Doğu Afrika Topluluğu (EAC) ve 406 milyonluk Doğu ve Güney Afrika Ortak Pazarı'na (COMESA) ihracat yapma imkanına sahip olacak" diye konuştu.

Müteahhitlik hizmetleri alanında, iş olanakları sunduğu bilgisini veren Urfalılar, sözlerini şöyle sürdürdü :

Kenya Sahraaltı Afrika'nın 5'inci büyük ekonomisine sahip Doğu ve Orta Afrika'ya açılan kapı konumundadır. iş adamlarımız toplam 531 milyonluk bölgesel bir pazara da giriş imkanını elde edebileceklerdir. Türk yapı sektörünün başarısını Kenyalılara anlatacağız. Yabancı ülkelerin Türkiye'deki yapı malzemesi kalitesinden hiç haberleri yok. Biz her fırsatta sektörün büyüklüğünü ve kalitesini yabancılara anlatıyoruz. İnşaat demiri ihracatında dünya birincisiyiz. Seramikte, doğal taşta, çimentoda, boruda ve pek çok üründe dünya pazarında öndeyiz"

Urfalılar, Türk inşaat sektörünün bu özelliklerini yabancılara anlattıkça insanların şaşırdığını, gerçekleştirdikleri sektörel ticari heyetlerle bu farkındalığı oluşturduklarını bildirdi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Yılın En İyi Gayrimenkul Şirketi ‘AND’ oldu

Yılın En İyi Gayrimenkul Şirketi ‘AND’ oldu

Stevie Awards 2017’de ‘Yılın En İyi Gayrimenkul Şirketi’ ve ‘Yılın Yönetim Takımı’ ödülleri AND Gayr

19 Eylül 2017


Cityscape Global’in ziyaretçi sayısı yüze 25 arttı

Cityscape Global’in ziyaretçi sayısı yüze 25 arttı

Bu yıl Dubai’de 11-13 Eylül tarihleri arasında düzenlenen Cityscape Global 2017 fuarı ziyaretçi akın

18 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.