Türk Müteahhitler 10 Milyar Dolar Kayıp Yaşadı

Türk müteahhitlerin 204 yılında yurtdışı projelerinde geçen yıla göre ortalama 10 milyar dolar kayıp yaşadığı açıklandı.

16 Aralık 2014
Türk Müteahhitler 10 Milyar Dolar Kayıp Yaşadı

Türk müteahhitlerin 204 yılında yurtdışı projelerinde geçen yıla göre ortalama 10 milyar dolar kayıp yaşadığı açıklandı.

Bu yıl yurtdışında üstlenilen projelerin sayısı, bedeli, ortalama tutarı belli oldu. Yılın son ayında, ortalama seyre göre 2 milyar dolarlık yeni proje alınsa bile 2014’te yurt dışındaki işlerin toplam bedelinde 10 milyar dolarlık gerileme kaçınılmaz görünüyor.

Ekonomi Bakanlığı’nın ve Türkiye Müteahhitler Birliği’nin (TMB) rakamları, Türkiye’nin doğusundaki siyasi kargaşanın, dış müteahhitlik sektöründe 10 milyar dolarlık iş kaybına yol açtığını ortaya koydu. Bu yılın ilk 11 ayında yurtdışında üstlenilen projelerin sayısı, bedeli, ortalama tutarı belli oldu. Yılın son ayında, ortalama seyre göre 2 milyar dolarlık yeni proje alınsa bile 2014’te yurt dışındaki işlerin toplam bedelinde 10 milyar dolarlık gerileme kaçınılmaz görünüyor. Bu da yaklaşık yüzde 37’lik iş kaybına denk geliyor. Eğer Suriye ve Irak’taki olaylar nedeniyle faaliyetler kesintiye uğramasaydı, Türkiye’nin 2014’te üstlendiği işler 35 milyar dolara dayanacaktı. Bu yönüyle bakıldığında, sektörün iş kaybının 10 milyar doların da üzerinde olduğu söylenebilir.

ORTADOĞU'DAKİ GELİŞMELER

TMB Başkanı Mithat Yenigün, “Bu yıl ortalama proje bedelindeki artış sürerken, proje bedeli ve proje sayısı azaldı. Bu azalma trendinde en önemli etken, Türk müteahhitlerin en önemli pazarları arasında yer alan Irak ve Libya başta olmak üzere Ortadoğu’daki gelişmeler oldu” dedi.

[caption id="attachment_41029" align="aligncenter" width="808"]Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün[/caption]

İKİ YÖNLÜ OLUMSUZ TABLO

Ekonomi Bakanlığı’nın ve TMB’nin güncel rakamlarına göre, bu yılın ilk 11 ayında dış müteahhitlikte 209 proje üstlenildi. Proje sayısı 2013’te 406 idi. 2012’de daha fazlası, 484 proje üstlenilmişti. Bu rakamlara göre, proje sayısında düşüş dikkat çekiyor. Tutarı daha büyük projeler alınması durumunda, sayının düşmesi önemli olmayabilir ancak, müteahhitlik sektörünün yurtdışı bilançosu, hem proje sayısında, hem de toplam proje bedeli itibariyle iki yönlü olumsuz bir tablo ortaya koyuyor.

YÜZDE 30'LUK KAYIP

Sektörün 2012’de yurtdışında üstlendiği toplam 484 projenin toplam bedeli 29.7 milyar dolardı. 2013’te önemli bir yükseliş yaşandı ve bu tutar 406 projede 32.6 milyar dolara çıktı. Ancak en önemli pazarlardan Irak, Suriye ve Libya’da huzursuzluk derinleşince bu bölgelerde kayıplar yaşandı ve proje sayısı bir yıl içinde yarı yarıya düşerek 209’a geriledi. Üstlenilen işlerin toplam bedeli de 11 ay itibariyle 20.4 milyar dolara indi. Aralıkta 2 milyar dolarlık iş alınsa dahi, 2014’te, 2013’ün yaklaşık 10 milyar dolar gerisinde kalınacak. Bu da Türkiye’nin hizmet ihracatından gelirinde büyük bir kayıp anlamına geliyor. Aralıkta bir miktar daha iş alınacağı varsayımıyla yapılan hesaplamalar göre yıl sonu itibariyle yüzde 30’luk bir kayıp kaçınılmaz görünüyor.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Türk İnşaat firmaları Dubai'deki fuara katılacak

Türk İnşaat firmaları Dubai'deki fuara katılacak

Dubai'de düzenlenecek Cityscape Global 2017 Fuarı'na 13 Türk inşaat firması katılacak.

10 Eylül 2017


Karmod İzlanda'nın farklı yerlerine yaşam konteyneri gönderiyor

Karmod İzlanda'nın farklı yerlerine yaşam konteyneri gönderiyor

Karmod'un üretimini yaptığı yeni nesil yaşam konteynerlerinin İzlanda’nın başkenti Reykjavik’te kull

07 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat