Türk müteahhitler bu yıl yurt dışında 175 proje üstlendi

Müteahhitlerin yurt dışı faaliyetleri pandemi nedeniyle olumsuz etkilendi.

28 December 2020
Türk müteahhitler bu yıl yurt dışında 175 proje üstlendi Türk müteahhitler için her yıl büyük önem taşıyan uluslararası pazardaki faaliyetler, 2020 yılında tüm dünyayı etkileyen yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle etkilendi. Sektör temsilcileri, salgın sürecinin yarattığı ek maliyetler ve engeller nedeniyle inşaat faaliyetlerinde aksamaların olduğunu ifade etti.

AA'nın aktardığı habere göre, Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, 2020 yılı değerlendirmesi ve 2021 yılına dair öngörülerini paylaştı.

2020 yılının 11 aylık döneminde Türk müteahhitlerin yurt dışında 10,4 milyar dolar değerinde 175 proje üstlendiği bilgisini paylaşan TMB Başkanı Yenigün, "Dolayısıyla salgın öncesi ortaya koyduğumuz yıllık 20 milyar dolar tutarında proje hedefini yakalamamız mümkün olamayacaktır. Gelinen noktada, sektörümüzün yurt dışına açıldığı 1972 yılından bugüne kadar 127 ülkede üstlendiği toplam proje tutarı ise 413 milyar dolara ulaşmıştır" şeklinde konuştu.

Salgının kontrol altına almasıyla küresel ekonomi ve inşaat sektörü açısından normalleşme sürecinin başlayacağını belirten Yenigün, "Ülkelerin gündeminde yer alacak kalkınma hamleleri ve altyapı ihtiyaçlarında, oldukça riskli bölgelerde uygun maliyetle ve kaliteli iş yapıyor olması Türk müteahhitlerini öne çıkaracaktır. TMB olarak, tüm belirsizliklere rağmen krizin etkilerini yeni açılımlar ortaya koyarak aşmaya çalışıyoruz. Yurt dışında yıllık yeni proje tutarında tekrar 20 milyar dolar seviyesinin yakalanması ve küresel devler liginde sahip olduğumuz yerin korunması amacıyla çalışmayı sürdürüyoruz. Proaktif yaklaşımlar çerçevesinde finansman temini konusunda somut gelişmeler olduğunda bu seviyeyi de aşabiliriz" ifadelerini kullandı.

"2021 YILINA UMUTLA BAKIYORUZ"

İç piyasalar hakkında da görüşlerini dile getiren TMB Başkanı Mithat Yenigün, Eylül ayında faiz avantajının sona ermesiyle konut satış hızının yavaşladığını ve satışlarda düşüş yaşandığını belirterek, "Salgının süren belirsizliklerine rağmen 2021 yılına umutla bakıyoruz. Hükümetimizce hukuk ve ekonomi alanlarında başlatıldığı açıklanan reform sürecini de çok önemsiyoruz. Ekonomimizde sürdürülebilir büyümenin yakalanmasıyla ülkemizin kalkınmasına katkı sağlayacak adımları destekliyoruz" diye konuştu.

YURT DIŞINDAKİ SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN GÖRÜŞÜLÜYOR

Türk müteahhitlerin Libya ve Körfez ülkeleri gibi geleneksel pazarlardaki mevcut sorunların çözümü için temasların devam ettiğini belirten Yenigün, aynı zamanda artan rekabet ortamında pazar çeşitlendirmesi için yoğun şekilde çalıştıklarını aktardı.

Pazar çeşitlendirmesi için Sahra Altı Afrika ülkelerinde kalkınma planları çerçevesinde sürdürülecek projelerden önemli bir paya sahip olmayı hedeflediklerini belirten Yenigün, "Lider pazarımız Rusya, önümüzdeki dönemde de bizim için önemli olacaktır. Ayrıca Dağlık Karabağ’da ortaya çıkacak ihtiyaçlar ile yeniden imar çalışmalarında Türk müteahhitlerin aktif rol üstlenmeleri ve Azerbaycan ekonomisine en iyi şekilde katkıda bulunmaları, önümüzdeki yıl için önceliklerimiz arasında yer alacaktır" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


İnşaat sektörü güven endeksi yüzde 3,3 azaldı

İnşaat sektörü güven endeksi yüzde 3,3 azaldı

Güven endeksi aralıkta geçen aya oranla inşaat sektöründe yüzde 3,3 azalırken, hizmet sektöründe yüz

28 December 2023


TÜRKİYE’DE EV SAHİBİ OLANLARIN ORANI DÜŞÜYOR

TÜRKİYE’DE EV SAHİBİ OLANLARIN ORANI DÜŞÜYOR

Türkiye’nin 2023 yılı konut portresini özetleyen KONUTDER Yönetim Kurulu Başkanı Ramadan Kumova, “20

25 December 2023


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum