Türk müteahhitler gözünü Rus pazarına çevirdi

Salgın sonrasında inşaat sektörünün yurt dışı faaliyetlerinde değişimler bekleniyor.

27 May 2020
Türk müteahhitler gözünü Rus pazarına çevirdi Tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgını, Türk müteahhitlerinin yurt dışı faaliyetlerini de olumsuz etkiledi. Salgın sürecinden sonra Türkiye için önemli bir pazar olarak görülen Rusya'da faaliyetlerin artabileceği konuşuluyor.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Rusya İş Konseyi Başkanı Mithat Yenigün, salgından sonra Rusya'da inşaat sektörünün ekonomik kalkınmanın lokomotifi olabileceğinin düşünüldüğünü belirterek, "Bu kapsamda devam edeceği anlaşılan büyük altyapı ve ulaştırma projeleri ile altyapı yatırımlarında Türk müteahhitlik firmalarının yer almaya devam etmesi halinde önümüzdeki dönemde ilave fırsatların doğması muhtemel" şeklinde konuştu.

ZORUNLU YAVAŞLAMA DÖNEMİ

AA'nın aktardığı habere göre, Rusya ile ticari ve ekonomik ilişkilerde hızla yükselme beklenen bir dönemde zorunlu yavaşlamaya geçildiğini aktaran DEİK Başkanı Yenigün, "Salgın sürecinde dış ticarette yaşanan yavaşlamanın neticeleri, nisan-mayıs dönemi verileri açıklanınca daha net görülecektir. İki ülke açısından bakıldığında, sektör bazlı kayıpların hesaplanması için kanaatimce biraz daha beklemek lazım" ifadelerini kullandı.

DEİK ve Türkiye-Rusya İş Konseyi olarak son 3 ayda sanal ortamda birçok toplantı, webinar, seminer ve bire bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirten Yenigün, iş dünyası temsilcilerinin sıkıntılarını tüm bakanlık ve yetkili makamlara en hızlı şekilde ulaştırdıklarını, yaşanan sorunların hızlı bir şekilde çözmek amacıyla destek vereceklerini ifade etti.

Sonraki dönem hakkındaki beklentilerini de aktaran Yenigün, Türkiye'nin salgın sürecinde başarılı bir sınav verdiğinin altını çizerek, "Bundan sonraki süreçte, büyük kayıplar vermeden, kaldığımız yerden devam etmeyi umuyoruz" diye konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum