Türk müteahhitler Ortadoğu ve Afrika'da yeni projeler üstlenebilir

Özellikle Ortadoğu'da yaşanan siyasi gelişmeler Türk müteahhitler için önemli sonuçlar doğurabilir.

08 February 2021
Türk müteahhitler Ortadoğu ve Afrika'da yeni projeler üstlenebilir Türkiye Müteahhitler Birliği'nin (TMB), ülke ve sektör analizleriyle bilinen Middle East Economic Digest (MEED) işbirliği ile 'Körfez, Orta Doğu ve Afrika Ülkelerine Genel Bakış ve Bölge Potansiyelinin Değerlendirilmesi' başlıklı video konferans toplantısı düzenledi.

Bu yıl yurt dışında 20 milyar dolar, orta vadede ise yıllık 50 milyar dolarlık yeni proje almayı amaçlayan Türk müteahhitler çalışmalarını sürdürüyor.

Toplantı sonrası açıklamalar yapan MEED Araştırma Direktörü Edward James, Ortadoğu ve Afrika bölgesinde Katar'a uygulanan ambargonun da kalkmasıyla bölgede yapılması planlanan projelerin Türk müteahhitler için avantaj olacağına dikkat çekti.

"EN BÜYÜK PAZAR SUUDİ ARABİSTAN"

Ortadoğu ve Afrika bölgesinde işverenin genel olarak devlet olduğunu, özel sektörün ise arka planda kaldığını belirten James, "Açıklanan ve bilinen projeleri dikkate aldığımızda 5.2 trilyon dolarlık bir pazar var. Bunlar uygulanabilir projeler ve yeni projeler de gelecek. En büyük pazar Suudi Arabistan, en büyük müşteri de Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu. Bu devam edecek. Suudi Arabistan'ın gelecek 20 yılda büyük projeler açıklaması bekleniyor. İhale süreci devam eden projelere baktığımızda da Suudi Arabistan, Nijerya ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde 120 milyar dolarlık proje var" diye konuştu.

Türk müteahhitlerin bölgedeki pazarda iyi bir itibara sahip olduğundan bahseden James, "Ortadoğu'ya yönelik çalışmalar yapacaksanız Suudi Arabistan ve Abu Dabi'ye yönelmeniz gerekiyor. Kamu-özel ortaklığı pazarında Türk müteahhitler başarılı olabilir. Bazı pazarlarda yerel ortağı iyi seçmek gerekiyor. Türk müteahhitlerin pazardaki itibarı çok iyi. Kaliteli işler yapıyorlar. Bazı ülkeler Türk müteahhitleri çekmek istiyor. Rekabetin düşük olduğu bazı pazarlar var. Bu pazarlarda büyük Avrupalı firmaları göremiyorsunuz. Orada ilişkileri geliştirip, başarılı olabilirsiniz" şeklinde konuştu.

"3 MİLYAR DOLARLIK İŞ KAYBI YAŞANDI"

TMB Bakanı Mithat Yenigün ise Körfez ülkelerinde Türkiye'ye yönelik oluşturulan olumsuz algı nedeniyle Türk müteahhitlerin 3 milyar dolarlık iş kaybı yaşadığını hatırlatarak, "Politik ve ekonomik gelişmelerin özellikle yakın coğrafyamızda birbirinden çok etkilendiği izlenmek olup, zor koşullarda atılacak dengeli ve hassas adımların önemi artmaktadır. Diplomatik sorunlarda iyileşme ve finansman imkânlarında gelişme halinde Ortadoğu ve Afrika'da öne çıkan 5,2 trilyon dolarlık pazardan büyük pay alabiliriz. Bu pazarlar, bizim yurtdışında istihdam ettiğimiz Türk işgücü sayısını da üç kat artırarak 100 bine çıkarma hedefimizi gerçekleştirmemizi sağlayacaktır" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum