Türk müteahhitlere Azerbaycan'dan davet

Karabağ'ın yeniden imarında Türk müteahhitler davet aldı.

03 April 2021
Türk müteahhitlere Azerbaycan'dan davet 2021yılına yurt dışı faaliyetlerinde hızlı başlayan Türk müteahhitler, yılın kalan bölümü için de çalışmalarını sürdürüyor. Azerbaycan'ın Karabağ bölgesinde yürütülecek çalışmalar, Türk müteahhitleri için önemli bir pazar olarak görülüyor.

AA'nın aktardığı habere göre, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan önderliğinde iş dünyasının çatı kuruluşlarının başkanlarından meydana gelen heyet, Azerbaycan'a ziyarette bulundu. Söz konusu ziyaret, inşaat sektörü açısından önemli sonuçlar doğurdu.

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki mevcut ilişkilerin değerlendirilmesi ve geliştirilmesi için 1-2 Nisan 2021 tarihlerinde Azerbaycan'da yapılan resmi ziyarete Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren de katıldı.

"TÜRK MÜTEAHHİTLERE ÖNCELİK"

Heyeti karşılama bölümünde açıklamalarda bulunan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, "Karabağ'ın yıkık alt ve üstyapısının yeniden imarı için Türk müteahhitlere öncelik vereceğiz. Firmalarınızı, yatırımcılarınızı bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

TMB Başkanı Erdal Eren ise "Müteahhitlik firmalarımız bölgenin yeniden imarında gerekeni yapamaya hazırdır. Azerbaycanlı firmalarla ortaklık kurmaya da istekliyiz" diye konuştu.

27 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Yapılan görüşme sonrasında açıklamalarda bulunan TMB Başkanı Erdal Eren, "Türkiye ve Azerbaycan iki devlet bir millet anlayışıyla hareket etmektedir. Sektörümüz, ülkede bugüne adar yaklaşık 15 milyar dolar büyüklüğünde proje üstlenmiştir. Dağlık Karabağ’da ortaya çıkacak ihtiyaçlar ile yeniden imar çalışmalarında da Türk müteahhitlerin aktif rol üstlenmeleri ve Azerbaycan ekonomisine en iyi şekilde katkıda bulunmaları bu yıl için önceliklerimiz arasında yer alacaktır. Kardeş ülke Azerbaycan için üstümüze düşen her türlü görevi üstleniriz" ifadelerini kullandı.

Bölgede ilk aşamada 27 milyar dolarlık bir yatırım ihtiyacı olduğunu belirten Eren, "Ülkelerimiz arasındaki yakın ilişkilerin yanı sıra sektörel ortaklıklarımız ve olumlu geçmiş deneyimlerimiz çerçevesinde müteahhitlerimiz Azerbaycan için üstümüze düşen her görevi layığıyla yerine getirecektir. Bu imkanları değerlendirmek üzere en kısa zamanda Azerbaycan’a bir müteahhitlik heyeti gerçekleştirmeyi planlıyoruz" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum