Türk müteahhitlerin hedefinde ASEAN ülkeleri var

Türk müteahhitleri, başta Endonezya olmak üzere Uzakdoğu pazarına açılmayı hedefliyor.

10 November 2019
Türk müteahhitlerin hedefinde ASEAN ülkeleri var Endonezya, Filipinler, Malezya, Tayland ve Singapur'un oluşturduğu ASEAN (Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği), dünya pazarında önemli bir pazar olarak biliniyor. Türk müteahhitlerinin de bu pazardan yararlanma adına faaliyete geçtiği bildirildi.

IMF tahminlerine göre 2050 yılma kadar dünyanın beşinci büyük ekonomisi olması beklenen Endonezya'da gerçekleştirilmesi planlanan altyapı çalışmaları dikkat çekiyor. Ülkede altyapı çalışmalarına 340 milyar dolar gibi yatırım değerinin ayrılması planlanıyor.

Türkiye ile Endonezya arasındaki iş ilişkilerini güçlendirme adına Türkiye-Endonezya İş Konseyi tarafından iki ülke arasında iş forumunun düzenlenmesi planlanıyor.

ENDONEZYA'DAKİ İŞ OLANAKLARI YAKINDAN İZLENİYOR

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı (TMBB) Mithat Yenigün, Türk müteahhitlerinin ASEAN bölgesinin yanı sıra Sahra-Altı Afrika, Hindistan ve Güney Amerika ülkelerini de yakından takip ettiğini belirtti. Türk müteahhitlerinin bugüne kadar Tayland, Malezya, Vietnam gibi ülkelerde faaliyet gösterdiğini ancak bölgenin yükselen ekonomisi olan Endonezya'da herhangi bir proje üstlenmediğini belirten Yenigün, "Bu pazarda yer almak firmalarımız için yeni bir açılım olacaktır. Bu nedenle Endonezya'daki iş olanakları yakından izleniyor. Ülkede müteahhitlik ve teknik müşavirlik hizmetleri alanında birçok proje ortaya çıkıyor. Bu projeler ulaştırma, enerji, haberleşme gibi alanlarda altyapı projeleri olabildiği gibi düşük gelirlilerin konut ihtiyacının karşılanması, kentsel dönüşüm projelerinin ortaya çıkardığı nitelikli konut inşası da olabiliyor" ifadelerini kullandı.

BÜYÜKELÇİDEN ÖNEMLİ ZİYARET

Endonezya'nın Ankara Büyükelçisi Dr. Lalu Muhammad lqbal'ın kendilerine yaptığı ziyaretten bahseden TMB Başkanı Yenigün, "Başkentin Cakarta'dan Doğu Kalimantan eyaletine taşınması sürecinde iki ülke arasında sektörel işbirliğinin artırılması konusunda mevcut potansiyeli aktardı. Bu çerçevede, müteahhitlerimiz için de ülkede çeşitli projelerin üstlenilmesi imkânı ortaya çıkacak. Özellikle büyük ölçekli altyapı projelerinde kamu-özel işbirliği (PPP) projelerinin önemi artıyor. Firmalarımızın bu konu tecrübeleri var. Bu çerçevede ülkede kurulabilecek işbirlikleri ile ikili ilişkilere ivme kazandırma fırsatı bulunuyor" şeklinde konuştu.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum