Türk müteahhitlerin Rusya'daki faaliyetleri sürecek

Proestate Uluslararası Gayrimenkul Yatırımı Forumu Moskova'da düzenlendi.

14 October 2019
Türk müteahhitlerin Rusya'daki faaliyetleri sürecek Son yıllarda Türkiye ile Rusya arasındaki siyasi ilişkilerin iyileşmesinden sonra iki ülke arasındaki ekonomi faaliyetleri de hız kazandı. Bu bağlamda Türk müteahhitlerinin Rusya'daki konut geliştirme çalışmaları da hız kazandı.

Moskova'da düzenlenen Proestate Uluslararası Gayrimenkul Yatırımı Forumu'nun açılışını Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar ile Rusya inşaat Bakanı Vladimir Yakuşev yaptı. Para Dergisi'nin aktardığı habere göre, Forumda iki ülke arasında konut ve emlak alanında mutabakat zaptı konusunda detaylar konuşuldu.

Düzenlenen forum hakkında açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, Rusya İnşaat Bakanı Vladimir Yakuşev ile detayların konuşulduğu mutabakat zaptının Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum ile Yakuşev arasında Ekim ayında imzalanacağını belirterek, "Karşılıklı tecrübe ve bilgi transferi gerçekleştireceğimize eminim. Bakanlıklar düzeyindeki işbirliği özel sektörde de artarak ticari hacmimize katkı sunacaktır" diye konuştu.

"TÜRK İNŞAAT FİRMALARI RAKİPSİZ"

Forumda bir konuşma yapan Moskova Hükümeti Yeni Bölgeler Geliştirme Departmanı Başkanı Vladimir Zhidkin, Türk inşaat firmalarının kalite ve fiyat bakımından rakipsiz olduğunun altını çizerek, "Yeni Moskova bölgesi için geliştirilen proje sayısının artışı, hem yüklenici hem yatırımcı olarak Türk firmalarına geniş bir çalışma alanı sunuyor. Yeni Moskova projesine 1 trilyon 400 milyon ruble yatırım yapıldı. Hem konforlu hem ekonomik konutlar yapılıyor. ilk etapta 50 milyon metrekare öngörülüyor.18 milyonu konut, 30 milyonu ise sosyal ve ticari alan olacak" şeklinde konuştu.

"ÜLKEMİZ İÇİN ÖNEMLİ PAZAR"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise yaptığı değerlendirmede, Türkiye ile Rusya arasında gelişen ilişkilerden sonra iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2017 itibariyle 22.2 milyar dolar olarak gerçekleştiği bilgisini aktararak, "Rusya, 2017 yılında Almanya ve Çin'in ardından ticaret hacmimizin en fazla olduğu üçüncü ülke olma konumunda. İkili ticaretin yanı sıra Rusya, karşılıklı yatırımlar, müteahhitlik hizmetleri ve turizm başta olmak üzere ülkemiz ekonomisi açısından önem arz eden bir pazar" diye konuştu.

İki ülke arasındaki pozitif ilişkilere rağmen girişimcilerin Rusya'da yaşadığı sıkıntılara da değinen Bakan Kurum, "Hâlihazırda, umuma mahsus, hizmet ve hususi pasaport sahibi vatandaşlarımız Rusya'ya yapacakları seyahatlerde vizeye tabi. Vize temini, vize süresinin kısıtlı olması, vize ücretinin fazlalığı gibi sorunlar iş insanlarımız tarafından sıklıkla dile getiriliyor" ifadelerini kullandı.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum