Türk Müteahhitlerinin Yeni Pazarı: Şili

04 Şubat 2016
PAYLAŞ
Türk Müteahhitlerinin Yeni Pazarı: Şili

Suudi Arabistan ve İran’dan sona Şili de Türk müteahhitlerin radarına girdi….

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, resmi ziyaretler gerçekleştirmek üzere gittiği Latin Amerika turundaki ilk durağı Şili de araştırılması gereken bir pazar olarak dikkat çekti. Şili Ekonomi Bakanı Luis Felipe Cespedes’in Türkiye’nin inşaat sektöründe gelişmiş bir ülke olduğunu ve Türk firmalarının Şili de yatırım yapabileceğini ifade etmesi Suudi Arabistan ve İran’dan sonra Şili de inşaat sektörü için bir pazar olabilir mi sorusunu akla getirdi.
Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan ERA Gayrimenkul Koordinatörü Mustafa Baygan, dünya genelinde yatırımların yavaşladığı ve yeni pazarların şart olduğu böyle bir dönemde bu fırsatın iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

BİZ GİRMEZSEK ÇİNLİLERE KALIR
Yatırımların yavaşladığı bir dönemden geçiyoruz diyen Baygan, “ Böyle bir dönemde bu fırsatı iyi değerlendireceğimize eminim. Ancak önce Şili ve Latin Amerika pazarı çok iyi araştırılmalı. O ülkenin hukuk sistemi ve iş yapma şartları dikkatle incelenmeli. Biz bölgeye gitmezsek pazar Çinliler’e kalır. Ancak Şili oldukça uzak bir ülke. Güvendiğim en önemli nokta Türk iş insanının gerçekten mukayese edilmez girişimcilik ruhudur.

Örneklerini bugüne kadar çok gördük. Fırsat verildiğinde, her türlü zorluğa meydan okuyacak bir karakterden bahsediyoruz” dedi.

Libya örneğinden yola çıkan Mutafa Baygan, 80’li yıllarda bölgede Türk müteahhitlerin tarih yazdığını hatırlattı. Baygan, gerekirse Şili de fabrika bile kurulur, yeter ki potansiyel görülsün ve devamlı bir iş akışı imkanı doğsun” dedi.


"Türk Müteahhitlerinin Yeni Pazarı: Şili" haberine ait yorum yok

Yorum Yap