Türk Yapı Sektörü 2016’da Ne Olacak?

Yıllardır cari açık vermeyen Türk Yapı sektörünün 2016 yılında yüzde 5 büyüme göstermesi bekleniyor...

29 Şubat 2016
Türk Yapı Sektörü 2016’da Ne Olacak?

Yıllardır cari açık vermeyen Türk Yapı sektörünün 2016 yılında yüzde 5 büyüme göstermesi bekleniyor...

İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) ve Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİB) tarafından Antalya’da düzenlenen Türk Yapı Malzemeleri ve İnşaat Sektörü Gelişim Çalıştayı gerçekleştirildi. Çalıştayı değerlendiren Yapı Komitesi Başkanı Serdar Urfalılar, geçen yıl 19 milyar dolarlık ihracat yapan Türk yapı sektörünün 2016 yılında yüzde 5 oranında büyüyeceğini söyledi.

Yıllardır sektörün cari açık vermediğinin altını çizen Urfalılar, çevre ülkülerle ihracatta yaşanan krizi Afrika ve Latin pazarıyla aşılabileceğini belirtti. Urfalılar, " Komite olarak bu yıl Afrika çıkartmamızı tamamlamak ve sonrasında Latin Amerika’ya açılmak istiyoruz. Latin Amerika yapı sektörünün gelişmiş olduğu bölgelerden, bizde bu ülkelerde kalitemizle fark yaratmak istiyoruz" dedi.

Dünya ekonomisine yön veren ülkelerle rekabet için katma değeri yüksek ürünlerin ihraç edilmesi gerektiğine dikkat çeken Urfalılar, "Katma değeri yüksek ürün ihracatı için markalaşma ve inovasyonun şart. Sektör eğer müşterek bir ruh ile hareket ederse bu bize markalaşma ve inovasyonun önünü açacaktır." dedi.

Çalıştayda görüşlerini açıklayan İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Başkanı Rıdvan Mertöz ise, “Sektör olarak uluslararası ihaleler alabilmek için ortak hareket etmemiz şart. Sektörün pazar payını ne kadar arttırırsak hepimizin pastadan alacağı dilimler büyüyecektir. Biz şuan dünyadan yapı komitesi olarak yüzde 1’lik bir pay alıyoruz bunu ortak hareket ederek yüzde 3’lere çektiğimizde hepimizin pastadan alacağı pay büyüyecek" şeklinde konuştu.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Türk İnşaat firmaları Dubai'deki fuara katılacak

Türk İnşaat firmaları Dubai'deki fuara katılacak

Dubai'de düzenlenecek Cityscape Global 2017 Fuarı'na 13 Türk inşaat firması katılacak.

10 Eylül 2017


Karmod İzlanda'nın farklı yerlerine yaşam konteyneri gönderiyor

Karmod İzlanda'nın farklı yerlerine yaşam konteyneri gönderiyor

Karmod'un üretimini yaptığı yeni nesil yaşam konteynerlerinin İzlanda’nın başkenti Reykjavik’te kull

07 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat