Türkerler Holding: Başarılı dönüşümün ön şartı dar perspektife indirgememektir

Türkerler Holding Genel Koordinatörü Prof. Dr. Attila Sezgin yaptığı sunumda İzmir'deki kentsel dönüşümle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

21 September 2017
Türkerler Holding: Başarılı dönüşümün ön şartı dar perspektife indirgememektir İzmir Kentsel Dönüşüm ve Stratejik Yaklaşımlar Kurultayı'nda bir sunum yapan Türkerler Holding Genel Koordinatörü Prof. Dr. Attila Sezgin, “Kentsel dönüşümü, imar affı olarak görmemek, konut ve ofis stoğuna yönelik müdahale gibi dar bir perspektife indirgememek başarılı bir dönüşüm için ön şarttır” ifadelerini kullandı.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki başta olmak üzere, ilgili tüm çevrelerin katılımıyla düzenlenen İzmir Kentsel Dönüşüm ve Stratejik Yaklaşımlar Kurultayı'nda kentin konut ve altyapı sorunları konuşuldu.

Kamu kurumları, özel sektör ve sivil toplum örgütlerinden temsilcilerin yoğun ilgi gösterdiği kurultayda önemli sunumlar yapıldı. “Tarihi ve Gecekondulaşan Merkezlerde Kentsel Dönüşüm” başlıklı panelde konuşma yapan Türkerler Holding Genel Koordinatörü Prof. Dr. Attila Sezgin, “Kentsel dönüşümü, imar affı olarak görmemek, konut ve ofis stoğuna yönelik müdahale gibi dar bir perspektife indirgememek başarılı bir dönüşüm için ön şarttır” dedi.

Prof. Dr. Sezgin, “Kentsel dönüşümde günümüzdeki mekânsal –yaşamsal sorunlar değerlendirildiğinde, tarihsel olarak birçok medeniyetin yaşadığı ve çok sayıda tarihi binaların yer aldığı ülkemizde, geçmişle bugünkü ihtiyaçları kurgulamanın ne denli güç olduğu görülmektedir” diye ekledi.

Prof. Dr. Attila Sezgin, “Geleceği kurma yönünde kentin hava, su, deniz, yeşil vb. doğal potansiyellerinin titizlikle korunması ve geliştirilmesi, enerji konusunun,mekânsal esneklik, özel-kamusal alan ilişkilerinin oluşturulması, afet güvenliği ve tarihsel mekânların korunması, ancak çok iyi tasarımlanmış bir ekonomik-teknik-sosyal-kültürel gelişme modeli üzerinde tüm kesimlerin uzlaşısı ile mümkün görülmektedir” ifadelerini aktardı.

Prof. Dr. Sezgin yaptığı sunumda, Kentsel dönüşümün başarıya ulaşması için önce konuya bakış açısında yaşanan sorunların giderilmesi gerektiğinin altını çizerek ve çözüm önerilerini şu maddelerle sıraladı:

• Kentsel dönüşümde piyasa dinamiklerinin varlığını kabul edilmeli.
• Kentsel dönüşümün izole edilmiş bir kamu görevi olarak organize edildiği düşünülmemeli…
• Çözüm arayışlarını sadece fiziki mekana yönelik bir sorun olarak görülmemeli,
• Bir ülke içinde bile farklı dönüşüm örnekleri olabileceği kabul edilmeli.Başarılı bir örneği genel geçer kabul edip başka yerlerde de uygulamanın olumsuz sonuçlar yaratabileceği düşünülmeli.
• Kentsel dönüşüme taraf olan merkezi yönetim, yerel yönetim, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve hak sahibi yerel halk arasındaki ilişkilerin sürdürülebilir olmasındaki mevcut güçlüklerin karşılıklı güven, uzlaşma ve birlikte hareket edebilme kültürü oluşturularak aşılmasının önemini kabul edilmeli.
• Kentsel dönüşüm projelerinin amaçları yeteri kadar açık ve net bir biçimde tanımlanmalı.
• Yerel ve merkezi yönetim arasında koordinasyon eksikliği giderilmeli.
• Fiziksel, ekonomik ve sosyal dönüşüm arasındaki bağlantılar iyi kurulmalı.
• Merkezi yönetimin, dönüşümün belirlenen amaçlar doğrultusunda gerçekleşmesini sağlamak yönünde teşvikler oluşturması gereği kabul edilmeli.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum