Türkiye’de 100 Bin Adet Şantiye Var

ANBA Yayın Grubu Genel Yayın Yönetmeni ve İnşaat Platformu sözcüsü Mahmut Kılınç Tükiye'de toplam bedeli 300 milyar doları bulan 100 bin adet şantiye

04 Kasım 2015
Türkiye’de 100 Bin Adet Şantiye Var

ANBA Yayın Grubu Genel Yayın Yönetmeni ve İnşaat Platformu sözcüsü Mahmut Kılınç Tükiye'de toplam bedeli 300 milyar doları bulan 100 bin adet şantiye bulunduğunu açıkladı...

ANBA Yayın Grubu Genel Yayın Yönetmeni ve İnşaat Platformu sözcüsü Mahmut Kılınç inşaat sektörüne dair görüşlerini paylaştı. Kılınç, “Türkiye’de yaklaşık 100 bin şantiye var. Bu rakam ile Türkiye, adeta şantiyeler ülkesi konumundadır. Dünyanın hiçbir ülkesinde, bu kadar çok sayıda şantiye görmek mümkün değil. Türkiye, dünyada ‘mega’ diye tabir edilen büyük çaplı projelerin en fazla hayata geçirildiği ülkeler arasında ilk sıralardadır. Bir diğer önemli veriye göre, üstyapı projelerinin toplam kapalı alanı 500 bin metrekare mertebesindedir. Ortak alanlar da hesaplandığında, konutların aldığı pay yüzde 67, konut dışı projelerin aldığı pay ise yüzde 33 olarak görülmektedir" dedi.

Konuşmasını sürdüren Mahmut Kılınç, "İnşaat, ülkemiz ekonomisindeki en önemli lokomotif sektördür. İnşaat sektörüne girdi sağlayan diğer sektörlerin katkısı da dikkate alındığında, GSMH’dan yaklaşık yüzde 35 civarında pay almaktadır. Türkiye; enerji, ulaşım, altyapı, konularında halen yetersiz bir ülkedir. Bu anlamda gelişmekte olan bir ülke olarak, söz konusu yatırımların sekteye uğramaması için hepimiz katkı sağlamalıyız. Aksi takdirde reel sektörün yatırım, üretim veya ihracat yapması mümkün değildir. İnşaat sektörü canlılığını koruduğu sürece, lokomotif olmaya devam edecektir. İnşaat ve gayrimenkul sektörü, reel sektöre doğrudan katkı sağlamaktadır; ancak üretim ve yatırım yapan reel sektörün üretimden vazgeçip gayrimenkul yatırımı anlamında inşaata dönüyor olması ise ülkemiz ekonomisi açısından çok büyük bir risktir. Gayrimenkul sektörünün, Türkiye’deki tasarrufların önemli bir bölümü çekmesi, ekonomik bakımdan hiç sağlıklı değildir. Böyle devam ederse, reel sektör büyük yara alır." dedi.

İnşaat sektörünün konuttan ibaret olmadığını ve bu yanılgının acilen değiştirilmesi gerektiğini belirten Kılınç, "Konut pazarı, inşaat sektörü içerisinde yüzde 30 pay almaktadır, üstyapı yatırımlarının ise yüzde 70’ini oluşturmaktadır. Konutun inşaat sektörü içindeki payı yüksek olsa da bu, inşaatın konuttan ibaret olmadığı gerçeğini değiştirmez. Konut, inşaat sektörü içindeki enstrümanlardan sadece biridir. İnşaat sektörü ve ülke olarak konuta verdiğimiz enerjinin daha fazlasını ‘mega yatırımlara’ harcamalıyız. Çünkü söz konusu yatırımlar, ülkemizin geleceği açısından çok daha hayati öneme sahiptir." diyerek sözlerini sonlandırdı.

HürriyetHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


“İnşaat sektörüne kalıcı çözüm gerekli”

“İnşaat sektörüne kalıcı çözüm gerekli”

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, üretici ve tüketici için yapılan tedbirlerin olumlu o

20 Eylül 2017


Yılın En İyi Gayrimenkul Şirketi ‘AND’ oldu

Yılın En İyi Gayrimenkul Şirketi ‘AND’ oldu

Stevie Awards 2017’de ‘Yılın En İyi Gayrimenkul Şirketi’ ve ‘Yılın Yönetim Takımı’ ödülleri AND Gayr

19 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.