Türkiye'nin Bu Tatil Merkezine Havaalanı Geliyor

31 Ağustos 2016
PAYLAŞ
Türkiye'nin Bu Tatil Merkezine Havaalanı Geliyor
İzmir'in 35 projesi arasında yer alan Alaçatı Butik Havaalanı için tahsis çalışmaları tamamlandı. Proje için ÇED çalışmaları bekleniyor...

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Alaçatı'ya havalimanı geleceği müjdesini verdi. Bakan Arslan Başbakan Binali Yıldırım’ın 35 projesi arasında yer alan Alaçatı Butik Havaalanı’nın kamulaştırma ve tahsis çalışmalarının tamamlandığını açıkladı.

Alaçatı Butik Havalimanı için fizibilite ve ÇED çalışmaları bekleniyor. Havalimanının hayata geçmesiyle sadece Çeşme değil Türkiye için büyük bir kazanç olacağına dikkat çekilirken, Çeşme'nin Güney İspanya, Güney İtalya ile rekabet şansı olabileceği belirtildi.

Bakan Arslan, projenin ilk kez 1994 yılında ihale edildiği ancak havalimanın yarım kaldığını söyledi. Arlan, "O tarihte 2 bin 60 metre uzunluğunda 30 metre genişliğinde pist, 80 metre uzunluğunda 50 metre genişliğinde apron ile altyapı uçuş üniteleri ihale edilmişti. Altyapı uçuş üniteleri inşaatı kaplama beton alt kotuna kadar tamamlanmıştı. Ancak yarım kalmıştı" dedi.

Proje dosyası Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü'ne gönderilen havalimanının bin 800 metre uzunluğunda olduğu ancak yapılacak çalışmalarla pist uzunluğunun 2 bin 200 metreye çıkarılması planlanıyor.


"Türkiye'nin Bu Tatil Merkezine Havaalanı Geliyor" haberine ait yorum yok

Yorum Yap