Türkiye’nin Dev Projelerinde Son Durum

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım Türkiye'de yapımı devam eden ve dünya rekorları kıran dev projelerle ilgili açıklamalarda bulundu...

14 Nisan 2016
Türkiye’nin Dev Projelerinde Son Durum

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım Türkiye'de yapımı devam eden ve dünya rekorları kıran dev projelerle ilgili açıklamalarda bulundu...

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, bakanlığın hali hazırda devam eden 7 dev projesi ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Bakan Yıldırım, “Türkiye’de ulaşım alanında inşaatı devam eden projelerin önemli bir kısmı dünyanın en büyük projeleri arasında yer alıyor. 3. Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, İstanbul-İzmir Otoyolu ve Körfez Geçiş Köprüsü, Avrasya Tüneli, İstanbul Gebze Halkalı Banliyö Hatları, Ovit Tüneli ve Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu projeleri tamamlandıklarında sağlayacağı ekonomik ve sosyal yararlarının yanı sıra inşaatları devam ederken de bölgelerine ve ülke ekonomisine çok önemli katkılar var. Bu projeler, adeta istihdam deposudur." dedi.

3. HAVALİMANI

bugüne kadar Türkiye’de yapılmış en büyük proje olma özelliğine sahip olan 3. Havalimanı yapımı tamamlandığında dünyanın en büyük havalimanı olacak ve bölge ülkelerine de hizmet veren önemli bir aktarma merkezi olacak. İlk etabı 2018 yılının Şubat ayında açılması hedeflenen 3. Havalimanı'nda çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

3. Havalimanı'nda bugüne kadar 5 milyar lira yatırım yapılırken inşaatında yüzde 14 fiziksel ilerleme kaydedildi. Taşeronlar dahil sahada toplam 13 bin çalışan bulunuyor. Proje bittiğinde 209 bin 525 kişiye doğrudan istihdam sağlanması beklenirken GSMH'ye yüzde 4,52 katkı da bulunacak.

YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ ( 3. KÖPRÜ )

2,5 milyar dolar yatırım maliyetine sahip olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde Şubat ayında son tabliye yerleştirilmişti. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün bağlantı yolları ile beraber Ağustos ayında açılışının yapılması planlanıyor.

Hibrid köprü olarak tasarlanan Yavuz Sultan Selim Köprüsü dünya rekorları kırıyor. Gidiş ve geliş istikametlerinde 4’er karayolu şeridi ile ortada 2 demiryolu şeridi olmak üzerinde toplam 10 şeride sahip olan 3. Köprü 59 metre genişliğiyle dünyanın en geniş asma köprüsü ünvanını alıyor. Kule yüksekliği 322 metre olan köprü bu konuda da bir rekor kırarken açıklığı 1408 metre olmak üzere toplam boyu 2 bin 164 metre ve bu özelliği ile de ‘üzerinde raylı sistem bulunan dünyanın en uzun asma köprüsü’ ünvanını kazanacak.

İSTANBUL İZMİR OTOYOLU

İstanbul İzmir Otoyolu projesinde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Otoyolun en önemli kısmı ise İzmit Körfez Geçişi Köprüsü. En büyük orta açıklıklı asma köprüleri arasında dünyada 4. sırada yer alacak olan İzmit Körfez Geçisi Köprüsü'nde son tabliyesi 21 Nisan’da yapılacak törenle yerleştirilecek.

Mayıs ayında hizmete açılması planlanan İzmit Körfez Geçişi Köprüsü 4 saatlik körfez geçiş süresini 4 dakikaya düşürecek. 7 bin 918 kişinin istihdam edildiği köprünün toplam maliyeti 6,3 milyar dolar olarak belirlendi.

İSTANBUL GEBZE HALKALI BANLİYÖ HATLARI

Projenin 2 yıl sonra hizmete girmesi öngörülürken, projede 829 kişi istihdam ediliyor. Bölgeye yıllık 500 milyon ekonomik katkısı olan projenin maliyeti ise 1.042 milyar Euro olarak belirlendi.

AVRASYA TÜNELİ PROJESİ

Dünyada deniz altından en derinden geçecek tünel olacak olan Avrasya Tüneli projesinin 2016 sonunda hizmete girmesi bekleniyor. 14.6 kilometre toplam uzunluğa sahip olan projenin deniz altından geçen kıısmı ise 3,4 kilometre olarak belirlendi.

Bin 800 kişinin istihdam edildiği Avrasya Tüneli projesinin bölgeye yıllık 560 milyon TL ekonomik katkısı olacak. Yaklaşık yılda 100 milyon TL'yi devletin kasasına getirecek olan proje 82 bin ton emisyon miktarında azalma, 38 milyon litre yakıt tasarrufu sağlayacak.

BAKÜ-TİFLİS-KARS DEMİRYOLU

Bakü-Tiflis-Ceyhan ve Bakü-Tiflis-Erzurum projelerinden sonra her üç ülkenin gerçekleştirdiği üçüncü büyük proje olacak. Hat işletmeye alındığında 1 milyon yolcu ve 6.5 milyon ton yük taşıyabilecek. 2034 yılında ise söz konusu proje hattı üzerinde 3 milyon yolcu ve 17 milyon yük taşıma kapasitesine çıkılması hedefleniyor. 8 bin 237 kişinin istihdam edildiği proje bugüne kadar 988 milyon TL ekonomik katkıda bulundu.

OVİT DAĞI TÜNELİ

Tamamlandığında Türkiye’nin en uzun, dünyanın ikinci uzun tüneli olacak olan Ovit Dağı Geçidi Rize ile Erzurum'u birbirine bağlıyor. İkizdere-İspir mevkiinde bulunan Ovit Dağı Geçidi karayolu tüneli çift tüp olarak inşa ediliyor. 14.7 kilometre uzunluğa sahip olacak olan tünelin bölgeye yıllık 60 milyon TL ekonomik katkıda bulunması bekleniyor.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


3.Havalimanı projesinin yolcu köprüleri ilk kez görüntülendi

3.Havalimanı projesinin yolcu köprüleri ilk kez görüntülendi

Yapım çalışmalarının hız kesmeden sürdüğü 3.Havalimanı projesinde tamamlanan yolcu köprüleri ilk kez

13 Eylül 2017


Tav Havalimanları hisselerinin yüzde 3,76’sı yabancılara satıldı

Tav Havalimanları hisselerinin yüzde 3,76’sı yabancılara satıldı

TAV Havalimanları'nın kurucu ortaklarından Tepe İnşaat ve Sera Yapı hisselerinin bir kısmını yabancı

12 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat