Türkiye’nin En Büyük Feribotu Mayıs’ta Sefere Başlıyor

Bitlis Tatvan'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

10 Şubat 2016
Türkiye’nin En Büyük Feribotu Mayıs’ta Sefere Başlıyor

Türkiye-İran transit demiryolu hattının bağlantısını sağlamak üzere Van Gölü üzerinde Tatvan Van arasında işletilecek olan feribot seferleri Mayıs’ta başlıyor….

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Van Milletvekili Beşir Atalay, Türkiye-İran transit demiryolu hattının bağlantısını sağlamak üzere; Van Gölü üzerinde Tatvan-Van arasında işletilen dört adet feribotun daha yüksek hızlı ve daha yüksek kapasiteli iki adet feribotla değiştirilmesi projesi kapsamında inşa edilen feribotta, incelemelerde bulundu.

MAYIS’TA AÇILIYOR
Tatvan- Van feribot seferlerinin Mayıs’ta hizmete gireceğini müjdeleyen Bakan Yıldırım, önce tersane yaptık, sonra feribotu tamamladık dedi.

136 METRE UZUNLUĞUNDA
Yüzde yüz yerli yapımı olan Tatvan Van feribotunun 136 metre uzunluğunda olduğunu söyleyen Yıldırım, “Feribot 136 metre uzunluğunda ve tamamen Tatvan'da yapıldı. İnşa aşamasında buraya yurt dışından makine getirmeye kara vermişlerdi. Ben yüklenici firmaya ‘buraya yerli makine kuralım’ dedim. Eskişehir’de bunları inşa ettik her biri 8 bin beygir gücünde olan bu makineleri feribotta kullandık” diye konuştu.

YÜKSEK MANEVRA KABİLİYETİ
Feribotun yüksek manevra kabiliyeti sayesinde 360 derece dönebildiğini belirten Yıldırım, bunun yanaşma sırasında yaşanan zaman kaybını ortadan kaldıracağını ifade etti.

TATVAN VAN ARASI 4,5 SAATTEN 3 SAATE İNECEK
Tatvan Van feribot hattının Tatvan Van arası yolculuk süresini 4,5 saatten 3 saate indireceğine dikkat çeken Yıldırım, Feribotun taşıma kapasitesinin önceki feribotlara göre 3 kat daha fazla olacağını ve yakıt tasarrufunun ise önceki feribotlara göre yüzde 60 daha fazla olacağını söyledi.

DENİZE İNŞA EDİLEN DEMİRYOLU
Feribot hattının aslında denize inşa edilmiş bir demiryolu olduğunu söyleyen bakan Yıldırım, Ecdadımız Fatih Sultan Mehmet gemileri karadan yürüttü. Biz bir adım daha öteye gittik ve trenleri denizin altından geçirdik. Şimdi de arabalar geçecek” şeklinde sözlerini tamamladı.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.