Türkiye’nin En Uzun 4. Asma Köprüsü Tamamlandı

20 Ekim 2015
PAYLAŞ
Türkiye’nin En Uzun 4. Asma Köprüsü Tamamlandı

Elazığ'da Keban Baraj Gölü üzerinde 520 metre uzunluğa sahip Türkiye'nin en uzun dördüncü asma köprüsü haftaya hizmete açılıyor...

Temeli 2001 yılında atılan ve değişiklikler sebebiyle 2012 yılında tekrar ihale edilen Türkiye'nin en uzun dördüncü asma köprüsü olan Karamağara Köprüsü haftaya hizmete açılıyor.

Elazığ'da Keban Baraj Gölü üzerinde yapımı tamamlanan Karamağara köprüsü ulaşımını tekneler ve feribotla sağlayan bölge halkının ulaşım sıkıntısını sona erdirecek. 520 metre uzunluğa sahip olan köprünün korkuluk ve bariyer montajı, ışıklandırma, asfalt serimi gibi çalışmaları sona erdi.

Ağın Kaymakamı Mehmet Fatih Yakınoğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“40 yıl önce Keban Barajı'nın su toplamaya başlamasıyla, Keban ile Elazığ arasında ulaşımı sağlayan köprü su altında kaldı. Ağın halkı, 40 yıldır bu köprüyü özlemle bekliyor. Bu süre içinde ilk dönemlerde küçük teknelerle karşıya geçiş sağlandı. Yaklaşık 30 yıldır da ulaşım feribotla sağlanıyordu. Keban Baraj Gölü üzerindeki köprüsünün hizmete açılmasıyla, halkımızın 40 yıllık ulaşım sıkıntısı sona erecek.”

Köprünün ismi hakkında da açıklamada bulunan Yakınoğlu, “Keban Barajı'ndan önce bölgede ulaşımı sağlayan Karamağara köprüsünün taşları sökülerek, Elazığ Müzesi'ne taşındı. Bu tarihi köprünün adını yapımı tamamlanan köprüye verdik. Ağın Karamağara Köprüsü'nün ismini vererek tarihi de  burada yaşatacağız.” dedi.


"Türkiye’nin En Uzun 4. Asma Köprüsü Tamamlandı" haberine ait yorum yok

Yorum Yap