Türkiye’nin En Uzun Demiryolu Tünelinin Yapımına Başlandı

29 Ocak 2016
PAYLAŞ
Türkiye’nin En Uzun Demiryolu Tünelinin Yapımına Başlandı

Tamamlandığında Türkiye’nin en uzun demiryolu tüneli olacak Bahçe-Nurdağ Varyantı Tüneli’nin yapımı 27 Ocak’ta başladı…

Türkiye’nin en uzun demiryolu tüneli olma özelliği taşıyan Bahçe-Nurdağ Varyantı Tüneli’nin yapımına 27 Ocak’ta başlandı.

4 KISIMDAN OLUŞUYOR
TCDD Yol Dairesi Başkanı Selahattin Sivrikaya, Toprakkale-Nurdağ-Gaziantep Demiryolu Projesinin; Toprakkale-Bahçe, Bahçe-Nurdağ, Nurdağ-Başpınar ve Başpınar-Gaziantep-Mustafayavuz (Gaziray) Projeleri olmak üzere 4 kısımdan oluştuğunu söyledi.

Toprakkale-Bahçe 58, Bahçe-Nurdağ 17, Nurdağ-Başpınar 56 ve Başpınar-Gaziantep-Mustafayavuz 25 kilometre uzunluğu sahip. Bahçe-Nurdağ (Fevzipaşa) Varyantının yapımı ile 32 kilometre uzunluğundaki hat 15 kilometre kısaltılarak 17 kilometre olacak. Nurdağ-Başpınar Varyantı projesi ise 121 kilometre uzunluğundaki mevcut hat 65 kilometre kısaltılarak 56 kilometre olacak. Bu hatlar elektrikli, sinyalli 160-200 Km/h hıza uygun çift hat olarak tasarlanıyor.

2018'TE AÇILACAK
2018’de hizmete açılması planlanan roje, 20 bin 200 metre uzunluğunda 2 adet tünel, 6 adet alt ve üst geçitten meydana geliyor.

Sivrikaya, Bu bölgedeki en önemli projelerden olan varyantların yapılması ile birlikte YHT hatlarının bitimi olan güzide sanayi şehri Konya’nın yine güzide bir sanayi şehri olan Gaziantep’ i hızlı tren hatları ile birleştirerek, liman bağlantılarının sağlanmış olacağını söyledi.


"Türkiye’nin En Uzun Demiryolu Tünelinin Yapımına Başlandı" haberine ait yorum yok

Yorum Yap